•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

امید مرادی با تودیع وثیقه از زندان اشنویه آزاد شد

0
56

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۹شهریور ماه ۱۴۰۱، امید مرادی، پس از اتمام مراحل بازجویی با تودیع وثیقه از زندان اشنویه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز سه شنبه ۱۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، امید مرادی، فرزند: قادر، اهل شهرستان نالوس واقع در اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان اشنویه آزاد شد.‌

براساس این گزارش، آزادی امید مرادی، با تودیع وثیقه صورت گرفته و او باید در انتظار تعیین تاریخ محاکمه خود باشد.‌

لازم به ذکر است، امید مرادی، در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۴۰۱، در حومه روستای قزن آباد از توابع اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل شد.

این شهروند اهل توابع اشنویه، در تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۴۰۱، پس از اتمام مراحل بازجویی در ارومیه به زندان شهرستان اشنویه منتقل شده بود.‌

امید مرادی، از لحظه بازداشت و در مراحل بازجویی و بازپرسی از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

محرومیت افراد از آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.