•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

مریم زیرک، فعال صنفی فرهنگیان با تودیع وثیقه آزاد شد

0
54

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۴شهریور ماه ۱۴۰۱، مریم زیرک، معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن استان قزوین پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، مریم زیرک، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، ساکن استان قزوین و محبوس در زندان این شهر پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

براساس اعلام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور، آزادی موقت مریم زیرک پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۴۰ میلیون تومان صورت گرفته است.‌

لازم به ذکر است، مریم زیرک، در تاریخ ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، در پی اعتراض به بازنشستگی زودهنگام از اداره آموزش و پرورش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و برای وی پرونده قضایی تشکیل شد.‌

این عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین، از بابت پرونده ای دیگر هم در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۰، پس از احضار به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای استان قزوین و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۷۰ میلیون تومان آزاد شد.

با آغاز مراحل دادرسی، مریم زیرک در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۱، با اتهام (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) توسط شعبه ۱۰۷ دادگاه کیفری ۲ استان قزوین محاکمه شده بود.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.