•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

مسعود قبادی پس از اتمام بازجویی ها آزاد شد

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۴آبان ماه ۱۴۰۱، مسعود قبادی، پس از اتمام مراحل بازجویی و بلاتکلیفی بطور موقت آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، روز سه شنبه ۳ آبان ماه ۱۴۰۱، مسعود قبادی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، اهل استان کهگیلویه و بویراحمد، پس از سپری کردن دوران بازجویی با تودیع وثیقه یا کفالت آزاد شد.‌

براساس این گزارش، از چگونگی آزادی مسعود قبادی و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، مسعود قبادی، در تاریخ ۲۲ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده قضایی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در استان کهگیلویه و بویراحمد منتقل شده بود.

این فرهنگی ساکن استان کهگیلویه و بویر احمد، با سابقه ۲۹ سال خدمت در آموزش و پرورش به مدت ۲ سال معاونت تربیت بدنی و ۶ سال مشاور اجرایی مدیر کل اداره آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده این فرهنگی، اطلاع دقیقی در دست نیست.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و مدنی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق  بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید کرده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.