•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

حنیف شادلو با تودیع وثیقه آزاد شد

0
269

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۵ آذر ماه ۱۳۹۹، حنیف شادلو، فعال مدنی پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۳ آذر ماه ۱۳۹۹، حنیف شادلو، فعال مدنی ساکن شهرستان ورامین پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. شادلو، در تاریخ ۲۵ مهر ماه سالجاری در منزل پدری خود توسط نیروهای امنیت بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در زندان اوین منتقل شده بود. 

براساس این گزارش، آزادی حنیف شادلو با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان صورت گرفته است.

در تاریخ  ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۹، حنیف شادلو، ساکن شهرستان ورامین در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: