•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

حکم اعدام برزان نصرالله زاده، زندانی عقیدتی سنی مذهب لغو شد

0
417

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه دیوان عالی کشور حکم اعدام صادره بر علیه برزان نصراله زاده، زندانی عقیدتی اهل سنت را لغو و پرونده وی را به شعبه هم عرض ارجاع کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، حکم اعدام صادره بر علیه برزان نصرالله زاده – فرزند: محمد سلیم متولد: ۱۳۷۱ در شهرستان سنندج، زندانی عقیدتی سنی مذهب، محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج، توسط شعبه دیوان عالی کشور لغو و پرونده وی برای بررسی مجدد به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد. این زندانی عقیدتی، در حال حاضر نیاز به دسترسی به خدمات پزشکی هم دارد و با توجه به از دست دادن طحال، از ناراحتی گوارشی، دیسک کمر و سنگ کلیه رنج می‌برد. 

براساس این گزارش، حکم اعدام، برزان نصرالله زاده، با استناد به بخش چهارم از بند « ب » ماده ۴۶۹ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، لغو و پرونده وی به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده است. 

برزان نصرالله زاده، در تاریخ ۸ خرداد ماه سال ۱۳۸۹، در حالی که ۱۷ سال سن داشت با اتهام محاربه از طریق ارتباط با گروههای سلفی و شرکت در توطئه ترور، از جمله ترور یکی از روحانیون اهل سنت در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۸۸، توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی اولیه و انتقال به تهران در روندی پرابهام توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه به اعدام محکوم شد. 

در خرداد ماه ۱۳۹۷، درخواست اعاده دادرسی به پرونده برزان نصرالله زاده، توسط محمود علیزاده طباطبائی، وکیل مدافع این شهروند اهل سنت، به شعبه دیوان عالی کشور ارائه و این درخواست در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۷ رد شد. محمود علیزاده طباطبائی، همزمان با رد درخواست اعاده دادرسی مجدّداً درخواست دیگری بر پرونده برزان نصرالله زاده به شعبه دیوان عالی کشور ارسال کرد. 

در شهریور ماه ۱۳۹۸، درخواست دوم اعاده دادرسی بر پرونده برزان نصرالله زاده، به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور ارجاع و توسط قاضی نیازی این درخواست رد شده بود. 

براساس اعلام نزدیکان برزان نصرالله زاده، وی در سن ۱۷ سالگی در سال ۱۳۸۹، هنگام بازگشت از مدرسه توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت شد که در حین بازداشت بر اثر اصابت گلوله از ناحیه شکم هم مصدوم شده بود. وی با وجود اصرار پزشکان برای بستری شدن تنها حدود ۱ ساعت در بیمارستان محلی درمان شد و مستقیماً به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد. 

لازم به ذکر است، به علت شدت جراحات وارده به برزان نصرالله زاده و عدم رسیدگی پزشکی این زندانی عقیدتی طحال خود را به طور کامل از دست داد.

برزان نصرالله زاده، در دوران بازجوئی برای اعتراف به شدت مورد شکنجه بازجویان اداره اطلاعات سنندج قرار گرفت و این درحالی بود که سن بسیار کمی داشت. بعنوان مثال، بعضی وقتها وی را که سن کمی داشت برای دیدن شکنجه افراد دیگر می‌برند و نهایتا اعترافات ویدیویی مبنی بر اینکه با گروههای سلفی در ارتباط بوده را از وی گرفتند تا بتوانند از این طریق وی را با اتهام محاربه مورد تفهیم اتهام قرار دهند. 

همچنین در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۹، سازمان عفو بین‌المللی با صدور بیانیه ای اقدام فوری خواستار لغو حکم اعدام برزان نصرالله زاده شده بود. 

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است. 

 سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل می‌شود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

برچسب هالغو حکم اعداممحاربهنقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننصراله زادهکردستانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیاقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراناهل تسنناهل تسنن کردستاناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان کردستاناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زندانهای ایراناهل سنتاهل سنت کردستاناهل سنت ایراناهل سنت تهراناهل سنت در ایراناهل سنت سیستان و بلوچستاناتهام محاربهاحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستاناعداماعدام / حق حیاتاعدام در ایرانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبرزان نصرالله زادهبرزان نصرالله زاده زندانی سنی مذهببرزان نصرالله زاده زندانی عقیدتیبرزان نصراله زادهبرزان نصراله زاده زندانی سنی مذهبحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایراندیوان عالی کشوردیوان عالی ایرانزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانی اهل تسننزندانی اهل سنتزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندن کرد ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنت در ایرانشعبه دیوان عالی کشور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: