•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

شاپور احسانی راد, اتمام بازجوئی و انتقال به بند عمومی زندان اوین

0
521

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, شاپور احسانی راد, فعال کارگری و از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, روز پنجشنبه ۲۴ مردادماه ۱۳۹۸, شاپور احسانی راد, فعال کارگری و عضو هیئت رئیسه اتحادیه آزاد کارگران ایران, پس از اتمام مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی در این زندان منتقل شد. 

براساس این گزارش, این فعال کارگری, روز گذشته, طی تماس تلفنی با نزدیکان خود از اتمام بازجوئی و انتقال به بند عمومی زندان اوین خبر داد. 

تداوم بازداشت و محرومیت از حق تماس تلفنی و یا هرگونه ملاقات وی با خانواده خود از جمله مواردی بود که از زمان بازداشت این فعال کارگری از آنها محروم شده بود. 

پرونده مفتوحه “شاپور احسانی راد”, به شعبه ۴ دادسرای امنیت تهران « دادسرا مقدس»  ارجاع شده است.

پیش از این, بازپرس پرونده اعلام کرده که برای آزادی “شاپور احسانی راد” قرار وثیقه صادر کرده اما این فعال کارگری بطور موقت تا تکمیل مراحل ابزجوئی باید در بازداشت بماند. 

“شاپور احسانی راد” از اعضای هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، نماینده سابق کارگران نورد پروفیل ساوه و از اعضای هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی”بستا”می باشد.

“شاپور احسانی راد”, بعد از بازنشستگی با توجه به سطح نازل مستمری بازنشستگی از روز ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در بخش مدیر داخلی یک مجتمع مسکونی مشغول به کار شده بود که ماموران امنیتی ضمن مراجعه به همان محل این فعال کارگری را بازداشت کردند.

موج گسترده سرکوب کارگران و فعالان کارگری در سایر عرصه های اجتماعی در شرایطی صورت میگیرد که تعرض همه جانبه به معیشت و زندگی آحاد جامعه روز بروز افزایش یافته و نهادهای امنیتی و قضایی در مقابل هر نوع صدای حق طلبی کارگران و سایر مزدبگیران با برخوردهای امنیتی به سرکوب فعالین عرصه های مختلف اجتماعی می پردازند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.