•                  
سه شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۳۹۸
سه‌شنبه, ژانویه 28

بازداشت دانیال جعفری و علی غلامی, فعالان دانشجوئی توسط نیروهای امنیتی

0
252

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, دانیال جعفری و علی غلامی, دو تن از دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه تهران, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از دانشجویان در اعتراض به جابجائی مکان دانشگاه به مکانی دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, دانیال جعفری و علی غلامی, دو تن از فعالان دانشجوئی از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد واحد تهران در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که به دلیل انتقال مکان این دانشکده به مکانی دیگر صورت گرفته بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

بازداشت “دانیال جعفری” و “علی غلامی”,  دو فعال دانشجوئی دانشگاه تهران در جریان تجمع اعتراضی به دلیل انتقال دانشکده هنر دانشگاه تهران از میدان فلسطین به سوهانک تهران در حالی صورت گرفت که دانشجویان منتقد دلیل مخالفت خود با این جابجائی مکانی را دور افتادن دانشجویان از مرکز شهر عنوان کرده بودند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, از بازداشت “عادل گرجی” دیگر فعال دانشجوئی در جریان این تجمع اعتراضی و انتقال وی به مکانی نامعلوم را اطلاع رسانی کرده بود. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: