•                  
یک شنبه , ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹
یکشنبه, مارس 29

بازداشت ۹ فعال تلگرامی ساکن استان کردستان توسط نیروهای امنیتی

0
260

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, نه تن از فعالان تلگرامی ساکن استان کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از موج, نه تن از فعالان تلگرامی ساکن استان کردستان به دلیل فعالیت در فضای مجازی و هدایت و رهبر چند کانال تلگرامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش؛ روز جاری, علی آزادی, فرمانده نیروی انتظامی در استان کردستان ضمن اعلام این خبر و بدون اشاره به اسامی این افراد گفت؛ تعداد ۹ نفر از افراد بازداشت شده که بعنوان مدیر و ادمین در کانال تلگرامی بنام “اعمک” فعالیت می کردند بازداشت شدند. 

این مقام انتظامی در ادامه صحبتهای خود مدعی شد این ۱۵ شاکی حقیقی و ۱۰ شاکی حقوقی از فعالان و گردانندگان این کانال تلگرامی  شکایت کردند و از نظر جنبه عمومی فعالیتهای این کانال تلگرامی و ارتباط سایر افراد با این کانال تلگرامی در دستور کار نیروهای امنیتی قرار دارد. 

فرمانده انتظامی کردستان با ادعای اینکه جرم بازداشت شدگان محرز است و پرونده در مرحله دادرسی قرار دارد و هنوز دادگاه متهمین برگزار نشده است اتهامات منتسب به این فعالان تلگرامی  به گفته این مقام امنیتی؛ افترا، تهمت، سلب آسایش عمومی، دلسرد کردن مردم به مدیران و نظام اسلامی عنوان کرد. 

علی آزاد همچنین اضافه کرد: ارتباط با احزاب سیاسی کورد خارج از کشور یکی دیگر از اتهامات گردانندگان کانال تلگرامی “اعمک” بوده است. 

سرکوب فعالان  فضای مجازی و فعالان تلگرامی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: