•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

بازداشت جمعی از بازنشستگان در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در تهران

0
725

حقوق بشر در ایران – روز جاری, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در مقابل ساختمان مجلس پس از حضور نیروهای امنیتی این تجمع اعتراضی به خشونت کشیده شد و بسیاری از حاضران در این تجمع اعتراضی از سوی نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و تعدادی از این شهروندان برای ساعاتی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری و سازمان تامین اجتماعی که در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود همزمان با حضور ماموران یگان ویژه انتظامی به خشونت کشیده شد و شهروندانی که برای مطالبه حقوق شهروندیشان در این تجمع اعتراضی حاضر شده بودن مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفتند و در این بین ۱۰ تا ۱۵ نفر از این شهروندان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت آزاد شدند. 

براساس این گزارش؛  همزمان با آغاز تجمع اعتراضی روزجاری که از سوی بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی برگزار شده بود پس از استقرار نیروهای امنیتی در حول برگزاری این تجمع اعتراضی و محاصره شهروندان معترض پس از یورش آنها به این تجمع اعتراضی ۱۰ الی ۱۵ نفر از بازنشستگان و شهروندانی که برای مطالبه حقوق شهروندیشان در این تجمع حاضر شده بودن بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت تهران واقع در خیابان وزرا منتقل شده بودند. 

با توجه به بازداشت جمعیتی بالغ بر ۱۰ الی ۱۵ نفر هویت شهروندان بازداشت شده در این تجمع اعتراضی احراز نشده است. 

از جمله مطالبات بیان شده از سوی این بازنشستگان در این تجمع اعتراضی ؛ رسیدگی به وضع معیشت و زندگی آنها اعم از کشوری و لشکری و تامین اجتماعی و سایر صندوق‌ها چرا که وضعیت اقتصادی این شهروندان به حدی وخیم شده است که خود دولت و قانون گذاران نیز به آن اعتراف کردند. 

آنها همچنین اعلام کردند که وقتی خط فقر بالای ۵ میلیون تومان و سبد معیشت به بالای ۷ میلیون تومان رسیده است، کدام کارگر و کارمند و بازنشسته‌ای می‌تواند از عهده مخارج سرسام‌آور چنین زندگی برآید؟

آنها خواسته‌های خود را اجرای همسان‌سازی، بالا رفتن مستمری‌ها، برقراری خدمات درمانی رایگان و باکیفیت و اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری دانستند.

بازداشت این شهروندان در حالی صورت گرفت که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: