•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت دستکم ۲ شهروند بهائی در امیدیه اهواز و بهارستان اصفهان

0
543

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, در پی یورش ماموران امنیتی به منازل مسکونی “سروش آزادی”, شهروند بهائی ساکن بهارستان اصفهان و همچنین “بردیا فرزانه”, شهروند بهائی ساکن امیدیه پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی این شهروندان بهائی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, “سروش آزادی”, شهروند بهائی ساکن محله بهارستان اصفهان در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از آن مکان این شهروند بهائی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین روز شنبه هفته جاری “بردیا فرزانه”, شهروند بهائی ساکن محله امیدیه از توابع استان خوزستان پس از یورش ماموران امنیتی به محل سکونت این شهروند بهائی و تفتیش منزل و ضبط برخی از اقلام شخصی وی را بازداشت و به مکان نامشخصی منتقل کردند. 

بنقل از یک منبع نزدیک به “بردیا فرزانه”, در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در حدود ساعت ۴ صبح روز شنبه هفته جاری, تعدادی از ماموران امنیتی با مراجعه به منزل شخصی “بردیا فرزانه”, شهروند بهائی ساکن در محله امیدیه در ابتدای ورود اقدام به تفتیش کامل آن مکان کردند و پس از اتمام تفتیش منزل و صورت برداری از اقلام ضبط شده این شهروند بهائی را هم بازداشت کرده و با خود بردند. 

پیرامون بازداشت “سروش آزادی”, دیگر شهروند بهائی بازداشت شده در بهارستان اصفهان وی هم روز شنبه صبح توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

بازداشت “سروش آزادی”, شهروند بهائی ساکن اصفهان در حالی صورت گرفته که پیش از این و در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی اصفهان با یورش به منازل شخصی “هما منوچهرزاده”, “شهاب فردوسیان”, “ساغر منوچهرزاده”, “نسیم جابری”, “مهران الله دادی”, “قدوس لطفی”, “شهباز باشی”, “وحیده نیازمند”, “ناصر لطفی”, جملگی ۹ تن از شهروندان بهائی پس از تفتیش آن مکانها و ضبط برخی لوازم شخصی این شهروندان بهائی را بازداشت کرده به همراه خود به بازداشتگاه منتقل کردند. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: