•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

زهره صیادی, فعال مدنی بازداشت شد

0
647

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, ماموران امنیتی با یورش به محل سکونت “زهره صیادی”, فعال مدنی ساکن شهرک اندیشه واقع در شهرستان شهریار پس از تفتیش منزل وی را بازداشت و به زندان اوین در تهران منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸, “زهره صیادی”, فعال مدنی ساکن شهرک اندیشه واقع در شهرستان شهریار در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی وی را بازداشت و به سلول انفرادی در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین جهت بازجوئی منتقل کردند. 

براساس این گزارش؛ ماموران امنیتی در زمان ورود به محل سکونت “زهره صیادی”, اقدام به تفتیش منزل کرده و برخی اقلام شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه وی را ضبط کرده و به همراه خود بردند.

ساعاتی پس از بازداشت “زهره صیادی”, وی در در تماس تلفنی به خانواده خود از انتقالش به زندان اوین و بند امنیتی جهت بازجوئی خبر داده بود.

لازم به ذکر است در این گزارش به ارگان بازداشت کننده “زهره صیادی”, اشاره ای نشده است. 

این فعال مدنی در زمینه حقوق کودکان و همچنین کودکان کار و بی سرپرست و در زمینه سوادآموزی و زنان سرپرست خانوار فعالیت داشته است. 

سرکوب فعالان مدنی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: