•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت و بازجوئی از مهدی علیزاده, شهروند ساکن ارومیه توسط اطلاعات سپاه

0
435

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در ارومیه “مهدی علیزاده”, شهروند ساکن این شهر را بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل کردند و پس از اتمام مراحل بازجوئی به زندان مرکزی ارومیه منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۸, “مهدی علیزاده”, شهروند ساکن ارومیه و محبوس در بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهرستان که در تاریخ ۲۸ آبان ماه سالجاری از سوی این ارگان امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند۴-۳ زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

لازم به ذکر است؛ “مهدی علیزاده”, شهروند اهل ارومیه در تاریخ ۲۸ آبان ماه توسط ماموران اطلاعات سپاه ارومیه از بابت اتهامات مرتبط با “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. 

با توجه به گذشت بیش از ۱ ماه از تاریخ بازداشت این فعال سیاسی از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: