•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

بازداشت ۳ فعال تلگرامی در استان قم توسط نیروهای امنیتی

0
401

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, ماموران امنیتی در استان قم ۳ نفر از فعالان تلگرامی که مدیریت ۱ کانال تلگرامی با مضامین سیاسی را برعهده داشتند بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تسنیم, طی روزهای گذشته؛ سه نفر از فعالان تلگرامی که مدیریت ۱ کانال تلگرامی بنام “بازگشت شاهزاده” با مضامین سیاسی را برعهده داشتند توسط ماموران پلیس امنیت در استان قم بازداشت و از وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست. 

براساس ادعای “عبدالرضا آقاخانی”, فرمانده انتظامی استان قم؛ سه نفر از عناصر و فعالان کانال به ادعای این مقام انتظامی ضدانقلاب بنام  “بازگشت شاهزاده ” با نفوذ در یکی از دستگاه‌های دولتی استان علاوه بر فراهم کردن امکانات “اغتشاش” و “تحریک به برگزاری تجمعات اعتراضی”، اقدام به شعارنویسی کرده بودند که ماموران پلیس امنیت قم شناسایی و بازداشت شدند.

آقاخانی از این ۳ شهروند فعال تلگرامی که مدیریت کانال تلگرامی “بازگشت شاهزاده” را برعهده داشتند بعنوان شبکه ای برای نفوذ به قصد براندازی و اغتشاش گر یاد کرد. 

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان مطالبه گر برای حقوق شهروندیشان, از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان, کشتار و رفتارهای قهرآمیز با آنها در کشور می باشد. همچنین تعداد افراد بازداشت شده که طی تجمعات اعتراضی از سوی ماموران امنیتی با رفتارهای قهرآمیز و خشن بازداشت شدند به مراتب بیش از این اعداد و ارقام می باشد.

سرکوب فعالان فضای مجازی و فعالان تلگرامی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: