•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

بازداشت دو تن از روحانیون اهل سنت بلوچ توسط نیروهای امنیتی

0
719

دوتن از روحانیون اهل سنت بلوچ, از اهالی مهرستان و سراوان واقع در استان سیستان و بلوچستان ۲ روز پیش توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرها بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالان بلوچ, روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, “مولوی عبدالغفار دهانی” و “محمد دهواری” ۲ روحانی اهل سنت بلوچ و از اهالی سراوان و مهرستان واقع در استان سیستان و بلوچستان در پی یورش ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند و علیرغم گذشت ۳ روز از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. 

منابع مطلع گزارش دادند که ماموران اداره اطلاعات پس از بازداشت عبدالغفار دهانی به منزل شخصی وی مراجعه کرده و پس از تفتیش آن محل, برخی لوازم شخصی ویر را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

بازداشت “عبدالفغار دهانی” روحانی اهل سنت سراوان بدون ارائه حکم قضائی بوده است. 

همچنین “محمددهواری” امام جماعت و مدرس حوزه علمیه الخلیل آسپیچ سراوان نیز در تاریخ مذکور به شیوه ای مشابه توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده است. 

یک منبع مطلع در این بازه گفت؛ خانواده های این دو بازداشتی با مراجعه به وزارت اطلاعات شهرستان مهرستان و زاهدان مراجعه کردند اما جواب درستی به آنها داده نشده است.

گفته میشود این ۲ فعال مذهبی اهل سنت با یکدیگر هم دوره بودند.

از علت بازداشت و اتهامات این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات واحی و بدور از واقعیت از سوی ارگانهای امنیتی مصداق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

محرومیت از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله مواردی است که در دادگاههای ایران مشهود میباشد همچنین در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر بیطرفی دادگاه و برگزاری دادگاهی با حضور هیئت منصفه و برخورداری متهم از حق انتخاب وکیل از بدو بازداشت و مطلع بودن وکیل انتخابی وی از روند پرونده از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر بر آن تاکید شده است. همچنین اعتراف زیر شکنجه و با اعمال فشار و ضرب و شتم مصداق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر ممنوعیت رفتاری ضد انسانی بر افراد تاکید کرده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: