•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

بازداشت آزاد عزیزی, شهروند اهل ارومیه در پی حمل پلاکارد اعتراضی

0
399

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی در شهرستان ارومیه, آزاد عزیزی, شهروند ساکن این شهرستان را در پی حمل پلاکاردی با نوشته ” رای نمی دهم” بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز سه شنبه ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, آزاد عزیزی, فرزند عمر, شهروند ساکن شهرستان ارومیه توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شد. بازداشت وی از بابت حمل پلاکاردی بود که روی آن نوشته شده بود ” رای نمی دهم” و پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع “بر روی پلاکارد به زبانهای کردی و آذری نوشته شده بود رای نمی‌دهم. بعد از در دست گرفتن پلاکارد مذکور، این شهروند در فاصله‌ی چند دقیقه پس از ضرب و شتم بازداشت شده است”.

علیرغم مراجعه‌ی خانواده‌ی این شهروند بازداشتی به مراکز امنیتی و قضایی ارومیه، تاکنون محل نگهداری وی مشخص نشده و هیچکدام از ارگانهای امنیتی مسئولیت بازداشت وی را بر عهده نگرفته‌اند.

لازم به ذکر است؛ آزاد عزیزی, پیش از این نیز در سال ۱۳۹۷, پس از بازداشت از سوی ماموران اداره اطلاعات شهرستان ارومیه به مدت ۱۰ روز از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

 سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است می باشد اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: