•                  
پنج شنبه , ۲۶ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 16

بازداشت عبدالرشید ریگی, فعال مذهبی اهل سنت در شهرستان مهرستان

0
185

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, ماموران اداره اطلاعات در شهرستان مهرستان واقع در استان سیستان و بلوچستان “حافظ عبدالرشید ریگی”, فعال مذهبی اهل را بازداشت کردند. از زمان بازداشت از وضعیت این شهروند اهل سنت اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, امروز پنجشنبه ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, حافظ عبدالرشید ریگی, فعال مذهبی اهل سنت ساکن شهرستان مهرستان واقع در استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای اداره اطلاعات در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش: “دلیل بازداشت این فعال مذهبی اهل سنت انتقاد وی از اعتقادات مسلمانان شیعه”شهادت فاطمه” در یکی از خطبه های نماز جمعه عنوان شد”. 

از محل نگهداری این روحانی همچنان اطلاعی در دست نیست و بی خبری از سرنوشت عبدالرشید ریگی، نگرانی ها در خصوص وضعیت سلامتی او را افزایش داده است.

لازم به ذکر است, حافظ عبدالرشید ریگی, از فعالان مذهبی اهل سنت و از مدرسان مکتب علوم قرآنی در شهرستان سیب و سوران می باشد.

شهرستان مهرستان در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. جمعیت کل این شهرستان طبق آمار سرشماری ارائه شده در سال ۱۳۹۵، برابر با ۷۰٫۵۷۹ در ۱۷٫۴۰۷ نفر است. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااهل تسنناهل سنتاهل سنت ایرانپیروان سایر ادیان در ایراناهل تسنن در ایرانپیروان سایر ادیانفعال مذهبیپیروان اهل سنتسرکوب شهروندان در ایراناهل سنت سیستان و بلوچستانشهرستان مهرستاناهل سنت در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانروحانی اهل سنتسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنتاهل سنت ایرانشهرسرکوب شهروندان اهل سنتاهل سنت تهرانپیروان اهل تسنناهل تسنن ایرانپیروان اهل سنت در ایرانفعال مذهبی اهل سنتسرکوب اهل سنتسرکوب اهل تسننروحانی اهل تسننشهروندان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل سنت ایراناهل سنت در زاهداناهل سنت در سیستان بلوچستانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانفعالان مذهبی اهل سنتفعالان مذهبی اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنناهل تسنن زاهداننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستانمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایراناهل تسنن در زاهدانفعال مذهبی اهل تسنننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتشهروندان اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننشهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانشهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانزندانیان اهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراناهل سنت در جمهوری اسلامینقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتاهل سنت در سیب و سوراناهل تسنن در شهرستان سیب و سورانعبدالرشید ریگیحافظ عبدالرشید ریگیاهل سنت در سیستان و بلوچستانبازداشت عبدالرشید ریگیروحانی اهل سنت در سیب و سورانشهرستان سیب و سوران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: