•                  
دوشنبه , ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹
دوشنبه, آوریل 6

بازداشت عبدالرشید ریگی, فعال مذهبی اهل سنت در شهرستان مهرستان

0
85

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, ماموران اداره اطلاعات در شهرستان مهرستان واقع در استان سیستان و بلوچستان “حافظ عبدالرشید ریگی”, فعال مذهبی اهل را بازداشت کردند. از زمان بازداشت از وضعیت این شهروند اهل سنت اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, امروز پنجشنبه ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, حافظ عبدالرشید ریگی, فعال مذهبی اهل سنت ساکن شهرستان مهرستان واقع در استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای اداره اطلاعات در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش: “دلیل بازداشت این فعال مذهبی اهل سنت انتقاد وی از اعتقادات مسلمانان شیعه”شهادت فاطمه” در یکی از خطبه های نماز جمعه عنوان شد”. 

از محل نگهداری این روحانی همچنان اطلاعی در دست نیست و بی خبری از سرنوشت عبدالرشید ریگی، نگرانی ها در خصوص وضعیت سلامتی او را افزایش داده است.

لازم به ذکر است, حافظ عبدالرشید ریگی, از فعالان مذهبی اهل سنت و از مدرسان مکتب علوم قرآنی در شهرستان سیب و سوران می باشد.

شهرستان مهرستان در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. جمعیت کل این شهرستان طبق آمار سرشماری ارائه شده در سال ۱۳۹۵، برابر با ۷۰٫۵۷۹ در ۱۷٫۴۰۷ نفر است. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال مذهبیفعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتفعالان مذهبی اهل تسننفعالان مذهبی اهل سنتمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان در ایراناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زندانهای ایراناهل تسنن در زاهداناهل تسنن در شهرستان سیب و سوراناهل تسنن زاهداناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت ایرانشهراهل سنت تهراناهل سنت در ایراناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت در زاهداناهل سنت در سیب و سوراناهل سنت در سیستان و بلوچستاناهل سنت در سیستان بلوچستاناهل سنت سیستان و بلوچستانبازداشت شهروندان اهل سنتبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانبازداشت عبدالرشید ریگیحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحافظ عبدالرشید ریگیروحانی اهل تسننروحانی اهل سنتروحانی اهل سنت در سیب و سورانزندانیان اهل تسنن در ایرانسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب زندانیان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان اهل تسننشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتشهرستان مهرستانشهرستان سیب و سورانعبدالرشید ریگی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: