•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

بازداشت ۳ تن از شهروندان اهل سنندج توسط ماموران اداره اطلاعات

0
435

سه تن از شهروندان اهل ساکن سنندج که در یک انجمن فرهنگی و اجتماعی عضویت داشتند توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸, سه تن از شهروندان ساکن سنندج بنامهای ریبوار منبری, زهرا محمدی و ادریس منبری که جملگی هر ۳ نفر این افراد در یک انجمن فرهنگی و اجتماعی فعالیت داشتند توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

در این گزارش همچنین ذکر شده, انجمن فرهنگی – اجتماعی “نوژین” بدون اشاره به علت بازداشت این افراد، با تایید این خبر اعلام کرده است که بازداشت‌شان، بدون ارائه‌ی مجوز قانونی صورت گرفته و پس از دستگیری، به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

همچنین با توجه به پیگیریهای مستمر خانوادهای این ۳ نفر و مراجعه آنها به ارگانهای امنیتی و قضائی در سنندج پاسخ روشنی مبنی بر مکان نگهداری این افراد و دلیل بازداشت و اتهام یا اتهامات منتسبه بر این افراد داده نشده است. 

 بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: