•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, سپتامبر 23

تمدید قرار بازداشت ۲ شهروند ساکن پیرانشهر

0
506

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۳خرداد ماه ۱۳۹۹, قرار بازداشت خالد محمدی و نوید محمدی, دو شهروند اهل پیرانشهر برای مدت ۱ ماه دیگر تمدید شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل کُردپا, طی روزهای گذشته, خالد محمدی و نوید محمدی, شهروندان اهل شهرستان پیرانشهر که در اردیبهشت ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند علیرغم گذشت ۱ ماه از زمان بازداشت قرار بازداشت آنها برای مدت ۱ ماه دیگر تمدید شد. 

براساس این گزارش, اواسط اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, نوید محمدی و خالد محمدی که نسبت قومیتی با یکدیگر دارند توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه منتقل شدند. 

لازم به ذکر است, نوید محمدی, فعال رسانه ای و خبرنگار صدا و سیما جمهوری اسلامی است و خالد محمدی از بستگان نوید محمدی است. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این شهروندان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال سیاسی کوردقرار بازداشتنقض حقوق کوردها در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقضص حقوق بشر در ایراننوید محمدینویدمحمدینیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیورد احزاب کوردکوردکوردستانکردستان احزاب کوردیاحزای کورد مخالف نظاماحزاب مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیبادزاشت و بیخبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتتفهیم اتهامتمدید قرار بازداشتتمدیدقراربازداشتحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایران گحقوق شهروندی درایرانخالد محمدیخالدمحمدیخبرنگار صداوسیمازندانی سیاسی کوردزندانیان سیاسی کورد در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب خبرنگاران در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروند کوردشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهرستان پیرانشهرشهرستان پیرانشهر نوید محمدیشهرستان پیرانشهر خالد محمدیعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: