•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

بازداشت یک فعال اینستاگرامی در شهرستان نهاوند توسط ماموران امنیتی

0
418

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان نهاوند از توابع استان همدان یک فعال اینستاگرامی ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, امروز سه شنبه ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹, یک فعال اینستاگرامی ساکن شهرستان نهاوند از توابع استان همدان توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت شد. اتهام این فعال اینستاگرامی تشکیل یک صفحه مجازی برای دوست یابی عنوان شد. 

علی اکبر کریم پور, مسئول روابط عمومی سپاه استان همدان ضمن اعلام این خبر ادعا کرد: ” شبکه ترویج سبک زندگی غربی و پیج دوست یابی, با بیش از ۲۰۰۰ دنبال کننده در سطح شهرستان نهاوند تنها در فاصله چند روز از آغاز به کار شناسائی و ادمین آن صفحه مجازی پس از شناسائی بازداشت شد”. 

مسئول روابط عمومی سپاه استان همدان همچنین مدعی شد: “این صفحه اینستاگرامی دختران و پسران را در گروههای سنی مختلف با هم آشنا می کرد که ادمین آن در یک اقدام اطلاعاتی توسط سازمان اطلاعات سپاه در شهرستان نهاوند شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضایی دستگیر شد”.

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفعال فضای مجازیفعال اینستاگرامیفعال شبکه های اجتماعیفعالیت در فضای مجازیفعالان فضای مجازیفعالان فضای مجازی در ایرانفعالان شبکه های اجتماعیمحدودیتهای فضای مجازی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانپلیس فضای مجازیپلیس تبادل ارتباط در فضای مجازیپیج دوست یابیاینستاگرامبازداشت فعال اینستاگرامیبازداشت فعال اینستاگرامی در نهاوندبازداشت فعالان فضای مجازیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانرصد فضای مجازی در ایرانسازمان اطلاعات سپاهسرکوب فضای مجازیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فضای رسانه ایسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ایسرکوب فعالان اینستاگرامیسرکوب فعالان شبکه های اجتماعیسرکوب شهروندان در ایرانشورای عالی فضای مجازیشورای عالی فضای مجازی در ایرانشبکه های اجتماعیشبکه های اجتماعی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: