•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بازداشت ۲ شهروند ساکن پیرانشهر و توابع سروآباد توسط نیروهای امنیتی

0
328

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی پیرانشهر, رضا قربانی, ساکن محله کارخانه قند این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین در شهرستان سنندج مرکز استان کردستان یاسر ادوائی, ساکن روستای سلین, از توابع این شهرستان توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, رضا قربانی, متولد: ۱۳۶۶, فرزند: اسعد, ساکن محله کارخانه قند پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین در حدود ۱ ماه پیش, یاسر ادوائی, ساکن روستای سلین از توابع بخش هورامان در شهرستان سروآباد توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج احضار و بازداشت شد. 

براساس این گزارش, بازداشت رضا قربانی, بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفته و از وضعیت, اتهامات و مکان نگهداری وی اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین علیرغم پیگیری‌های مستمر خانواده یاسر ادوائی, ساکن توابع سروآباد از دلایل بازداشت, اتهامات و مکان  نگهداری وی اطلاعی در دسترس نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هابازداشت و بیخبریشهروندان کورد در ایراناحزاب مسلح کورداحزاب سیاسی ایرانارتباط با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب متخاصماحزاب کردمخالف نظاماحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب کرد مخالفاحزاب کرد نخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب احزاب کرداستان کردستانشهروندان کوردسرکوب آزادی بیان در ایراناحزاب کردیشهروندان کورد ایرانسرکوب احزابسروآبادسرو آباداحزاب کورد مخالفعضویت در احزاب معاند نظامتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونشهروندان کورد در جمهوری اسلامیاحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاداره اطلاعاتاحزاب در ایراناحزاب کوردیاحزاب مسلحاحزاب سیاسی کردسرکوب شهروندان کورذاحزاب کورد مخالف نظاممحرومیت از عضویت در احزاباحزاب سیاسی مخالف نظامعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامشهروندان کورد زندانی سیاسیرضا قربانینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کرداحزاب کوردی در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کردبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالف نطامهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامبازداشت و بیخبری از شهروندانعضویت در احزاب کوردرضاقربانینقض حقوق بشر در ایراناحزاب کورد در ایرانسرکوب احزاب در ایرانهمکاری با احزاب کورداحزاب ضد جمهوری اسلامیسرکوب احزاب سیاسی در ایرانکردستان احزاب کوردیعضویت در احزاب مخالف نظاماحزاب سیاسی کوردعضویت در احزاب و گروههااحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب کردستانسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامکارخانه قند پیرانشهراحزاب اپوزیسیون کرداحزاب کورداعضای احزاب دمکرات و کوملههمکاری با احزاب کوردیاحزاب کرد مسلحاحزاب کورد سیاسیاحزاب کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی اپوزیسیونسرکوب احزاب کوردهمکاری در احزاب مخالف نظامشهرستان سروآباداحزاب کوردستاناحزاب سیاسی کورد مخالف نظامیاسر ادوایینقض حقوق بشرارتباط با احزاب کورداحزاب کُرد مخالف نظامنقض سرکوب احزابسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب مخالف نظامروستای سلینهمکاری با احزاب مخالف نظامسرکوب احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب اپوزیسیونعضویت در احزاب کرد مخالف نظاماقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامبازداشت شهروندان کوردیاسر ادوائیاحزاب کرد ایراناداره اطلاعات سنندجشهرستان سنندجسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاباحزاب سیاسیسرکوب شهروندان کوردشهرستان سرواباداحزاب مسلح کردعضویت در احزاباحزاب در کردستاناحزاب کرد سیاسی در ایرانهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیورد احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.