•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت آیدین خالقی فعال ملی مدنی ساکن بناب همزمان با آزادی موقت اکبر صادقی, فعال ملی مدنی ساکن ارومیه

0
463

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان بناب, آیدین خالقی, فعال ملی مدنی ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین اکبر صادقی, فعال ملی ملی ساکن ارومیه پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, آیدین خالقی, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان بناب توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت شد. همچنین امروز اکبر صادقی, فعال ملی مدنی ساکن ارومیه پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون ریال تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

از دلایل بازداشت آیدین خالقی اطلاعی در دست نیست اما گفته می شود این بازداشت به دستور رحیم بنابی, رئیس اطلاعات نیروی انتظامی شهرستان بناب صورت گرفته و آیدین خالقی در حال حاضر در بازداشتگاه ستاد نیروی انتظامی شهرستان بناب تحت بازجویی قرار دارد.

بازداشت آیدین خالقی در حالی صورت گرفته که در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, بهمن خالقی, برادر وی و از فعالان مالی مدنی که پیشتر به دفعات از سوی ارگانهای امنیتی احضار و بازجوئی شده بود بر اثر تصادف رانندگی جان باخته است. 

همچنین اکبر صادقی, پس از بازداشت و بازجوئی با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و پرونده وی پس از اتمام جلسه بازپرسی برای تعیین شعبه به دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع شده است. 

در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, اکبر صادقی, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان ارومیه با توجه به ابلاغیه دریافتی پس از حضور در اداره پلیس اطلاعات و امنیت این شهرستان بازداشت شده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

برچسب هافعال ملی مدنی اکبر صادقیفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی اکبر مهاجریفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی در شهرستان بنابفعالان مدنی شهرستان خویفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانینقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانآیدین فعال ملی مدنیآیدین خالقیآیدین خالقی فعال آذربایجانیآیدین خالقی فعال ترکآیدین خالقی فعال ترک آذریآیدین خالقی فعال ترک آذربایجاناکبر مهاجری فعال ترک آذربایجاناکبر مهاجری فعال ترک آذربایجانیاکبر صادقیاکبر صادقی فعال آذربایجانی در ارومیهاکبر صادقی فعال ترک آذریاکبر صادقی فعال ترک آذربایجانیاحضار و بازداشت اکبر صادقیاداره اطلاعات شهرستان بناببهمن خالقیبهمن خالقی فعال ملی مدنیبهمن خالقی فعال ترکبهمن خالقی فعال ترک آذربایجانیبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان آذری در ایرانزندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی ارومیه کرونازندانی فعال ملی مدنیسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشهرستان بناب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: