•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

بازداشت یک شهروند ساکن اهواز توسط نیروهای امنیتی

0
422

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی اهواز, فؤاد آلبو فتیله نژاد, روزنامه نگار ساکن کوی رمضان شهر اهواز را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, فواد آلبو فتیله نژاد, متولد: ۱۳۶۱, روزنامه نگار و فعال رسانه ای, ساکن کوی رمضان شهر اهواز, توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “ماموران اداره اطلاعات و امنیت اهواز پس از بازداشت فواد آلبو فتیله نژاد این روزنامه نگار را به مکان نامعلوم منتقل کردند. هنوز از دلایل بازداشت وی اطلاعی در دسترس نیست و مشخص نشده که علت این بازداشت برای چه دلیلی بوده است”. 

این روزنامه نگار و فعال رسانه ای که در حوزه روزنامه نگاری در چندین روزنامه و نشریه در اهواز فعال است در سال ۱۳۸۷, از کار خود اخراج شد. 

فواد آلبو فتیله نژاد, در سال ۱۳۹۳, پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و دادرسی از بابت اتهام اخلال در نظم و امنیت کشور به تحمل حبس تعزیری محکوم و پس از تحمل ۴ ماه حبس تعزیری از زندان اوین آزاد شد. 

این روزنامه نگار, در دوران بازجوئی در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین تحت شکنجه روحی و جسمی شدید قرار گرفت که نتیجه آن بروز مشکلات اعصاب و تشنج و استفاده مداوم از داروهای مرتبط با این دو بیماری بوده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافواد آلبو فتیله نژادفواد آلبو فتیله نژاد روزنامه نگارفوادآلبوفتیله نژادماموران امنیتیماموران امنیتی در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایراننیروهای امنتییکوی رمضان شهرآلبو فتیله نژادآزادی روزنامه نگاران در ایراناستان خوزستانبازداشت فواد آلبو فتیله نژادبازداشت و بیخبریحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانرمضان شهر اهوازروزنامهروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب یسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب زبان ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهواز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: