•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

بازداشت یک شهروند ساکن اهواز توسط نیروهای امنیتی

0
889

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی اهواز, فؤاد آلبو فتیله نژاد, روزنامه نگار ساکن کوی رمضان شهر اهواز را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, فواد آلبو فتیله نژاد, متولد: ۱۳۶۱, روزنامه نگار و فعال رسانه ای, ساکن کوی رمضان شهر اهواز, توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “ماموران اداره اطلاعات و امنیت اهواز پس از بازداشت فواد آلبو فتیله نژاد این روزنامه نگار را به مکان نامعلوم منتقل کردند. هنوز از دلایل بازداشت وی اطلاعی در دسترس نیست و مشخص نشده که علت این بازداشت برای چه دلیلی بوده است”. 

این روزنامه نگار و فعال رسانه ای که در حوزه روزنامه نگاری در چندین روزنامه و نشریه در اهواز فعال است در سال ۱۳۸۷, از کار خود اخراج شد. 

فواد آلبو فتیله نژاد, در سال ۱۳۹۳, پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و دادرسی از بابت اتهام اخلال در نظم و امنیت کشور به تحمل حبس تعزیری محکوم و پس از تحمل ۴ ماه حبس تعزیری از زندان اوین آزاد شد. 

این روزنامه نگار, در دوران بازجوئی در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین تحت شکنجه روحی و جسمی شدید قرار گرفت که نتیجه آن بروز مشکلات اعصاب و تشنج و استفاده مداوم از داروهای مرتبط با این دو بیماری بوده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااستان خوزستانآزادی روزنامه نگاران در ایرانشهروندان عرب اهوازیحقوق شهروندی درایرانسرکوب شهروندان عرب خوزستانماموران امنیتی در ایرانسرکوب شهروندان عرب زبان ایراننیروهای امنیتیحقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان عربشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در خوزستانروزنامه نگاران ایرانفواد آلبو فتیله نژادروزنامه نگارشهروندان عرب زبانسرکوب شهروندان عرب در اهوازشهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب یفوادآلبوفتیله نژادبازداشت و بیخبریسرکوب روزنامه نگاران در ایرانشهروندان عرب ایرانیسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب اهوازروزنامه نگار آزادآلبو فتیله نژادروزنامهنیروهای امنتییشهروندان عرب ایرانروزنامه نگاریحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیکوی رمضان شهرنقض حقوق بشر در ایرانشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عرب خوزستانیسرکوب روزنامه نگارانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانرمضان شهر اهوازنیروهای امنیتی ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانروزنامه نگاران در ایرانشهروندان عربسرکوب شهروندان عرب در ایرانروزنامه نگارانشهروندان عرب در استان خوزستانبازداشت فواد آلبو فتیله نژادماموران امنیتینقض حقوق شهروندی در ایرانشهروندان عرب زبان در ایراننیروهای امنیتی در ایرانروزنامه نگاری در ایرانسرکوب روزنامه نگاران ایرانفواد آلبو فتیله نژاد روزنامه نگار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.