•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

تداوم بازداشت ۱ شهروند در بازداشتگاه اداره اطلاعات پیرانشهر همزمان با بازداشت ۲شهروند دیگر در کرمانشاه و سنندج

0
772

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “یاسر نوری”, شهروند ساکن شهرستان جوانرود, که پیش از این توسط دادگاه انقلاب در استان کرمانشاه به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود جهت تحمل دوران محکومیت حبس راهی زندان دیزل آباد کرمانشاه شد. همچنین “محمدامین خضری”,  از اهالی شهرستان پیرانشهر, از حدود ۱ ماه نیم پیش در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان ارومیه تحت بازجوئی قرار دارد. همزمان طی روزهای گذشته یک شهروند به نام “سامان ملکی” در سنندج بازداشت شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, “یاسر نوری” از اهالی شهرستان جوانرود از توابع استان کرمانشاه پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی جهت تحمل دوران محکومیت حبس ۴ ماهه به زندان دیز‌ل‌آباد کرمانشاه منتقل شد. همچنین “محمدامین خضری” از اهالی “روستای جران” از توابع “شهرستان پیرانشهر” از ۴۵ روز پیش که توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد کماکان علیرغم گذشت این مدت در این بازداشتگاه تحت بازجوئی قرار دارد او طی این مدت توانسته است تنها یک بار در تماسی کوتاه، بازداشتش را به اطلاع خانواده‌اش برساند. 

بنقل از یک منبع مطلع: “یاسر نوری”,  از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” توسط دادگاه انقلاب کرمانشاه به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. همچنین یاسر نوری در کارنامه فعالیتهای مدنی خود سابقه فعالیت محیط زیستی را هم دارد، وی برای اولین اولین بار سال ۱۳۹۶ به مدت ۳ ماه در بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفته بود با این وجود مدت زمان بازداشت قبل از صدور حکم برای وی احتساب نشد. 

همچنین “محمدامین خضری”, که به پرستاری اشتغال دارد، اواسط شهریور ماه ۱۳۹۸ هنگام ورود به بیمارستان پس از ضرب و شتم از سوی ماموران اداره اطلاعات ارومیه بدون ارائه حکم قضایی بازداشت شد.

اتهام مطروحه علیه “محمدامین خضری”، “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” بوده است اما با این حال اطلاع دقیقی از مصادیق حقوقی اتهامات منتسب بر وی در دست نیست و تا این لحظه از حق انتخاب وکیل محروم مانده است. 

همزمان طی روزهای گذشته, “سامان ملکی” فرزند کمال, شهروند ساکن شهرستان سنندج از توابع استان کردستان به دلایل نامعلومی توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: