•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

انتقال دو تن از اعضای موسسه تصویری نصر به زندان شیبان اهواز

0
955

باقر خسرجی و حسن صبحی پور«سواری» دو فعال فرهنگی و از اعضای موسسه تصویری نصر با توجه به اتمام مراحل بازجوئی از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به زندان شیبان در این شهر منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, باقر خسرجی و حسین صبحی پور«سواری» دو تن از فعالان فرهنگی و از اعضای موسسه تصویری نصر واقع در اهواز  با توجه به اتمام مراحل بازجوئی,  از بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند ۵ زندان شیبان اهواز منتقل شدند. گزارش‌ شده است در بند ۵ زندان شیبان، ۱۳۰ تن از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی عرب با اتهامات سیاسی و امنیتی در شرایط بسیار وخیم بهداشتى و با حداقل امکانات آسایشی و خدماتی نگهداری می‌شوند. مأموران امنیتی طی روزهای ۲۹ اسفند و اول فروردین، سه تن از اعضای موسسه تصویری «نصر» را بازداشت کرده بودند.

مأموران اداره اطلاعات روز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، حسن صبحی پور از اهالی کوی علوی اهواز را در منزل شخصی خود بازداشت کردند.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ پس از بازداشت حسن صبحی پور که سمت مدیریت موسسه تصویری «نصر» را برعهده داشت  در همان روز حسین عشقیان«ساکی» ساکن کوی گلستان اهواز و چهر پرداز موسسه تصویری «نصر» در محل کار خود توسط نیروهای اداره اطلاعات اهواز بازداشت شد و پس از سپری کردن دوران بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده است. همچنین در تاریخ اول فروردین ماه ۱۳۹۸، باقر خسرجی، سومین عضو موسسه «نصر» در اهواز توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شده بودند.  حسین عشقیان«ساکی» با توجه به اتمام مراحل بازجوئی آزاد شده بود . 

حسن صبحی پور کارگردان و مدیر تصویری مؤسسه فرهنگی «نصر» ترانه‌ای تحت عنوان وحدت مردم عرب ساخته بود که کلیپ این ترانه به‌طور وسیعی مورد استقبال مردم قرار گرفت و این احتمال وجود دارد که دلیل بازداشت این شهروند توسط اداره اطلاعات اهواز به علت ساخت و استقبال و تاثیر فراوان مردم از این موزیک ویدیو بوده باشد».

مؤسسه فرهنگى «نصر» در دو سال اخیر کلیپ هاى مختلفى در مورد مسائل اجتماعى و فرهنگى ساخته و منتشر کرده است.

سرکوب فعالان فرهنگی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق ازادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

بازداشت بدون تفهیم اتهام شهروندان از جمله موارد نقض حقوق بشر است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر این نکته تاکید دارد که: هر كس‌ دستگير مي‌شود بايد در موقع‌ دستگير شدن‌ از جهات‌ (علل‌) آن‌ مطلع‌ شود و در اسرع‌ وقت‌ اخطاريه‌اي‌ دائر بهر گونه‌ اتهاميكه‌ به‌ او نسبت‌ داده‌ مي‌شود دريافت‌ دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: