•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

دادگاه تجدیدنظر: محکومیت بهروز زارع به تحمل دو سال حبس تعزیری

0
681

روز چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸, “بهروز زارع” از بازداشت‌شدگان تجمعات اعتراضی مرداد۱۳۹۷ در تهران که در زندان اوین بسر می‌برد از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران  به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، “بهروز زارع” از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی مرداد ماه سال ۱۳۹۷,در مورخ ۲۸ فروردین ماه سالجاری از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم شده است. بهروز زارع پیش از این در دادگاه بدوی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم روز چهارشنبه عینا در دادگاه تجدیدنظر تائید شده است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به بهروز زارع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “روز چهارشنبه ۲۸ فروردین ماه دادگاه تجدیدنظر بهروز زارع برگزار شد. با اینکه وی در جلسه دادگاه اتهامات مطروحه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب مبنی بر  “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” را رد کرد، اما قاضی دادگاه تجدیدنظر بدون توجه به دفاعیات متهم با استناد به بند الف ماده ۴۵۵ قانون آیین دادرسی، دادنامه بدوی صادره را تأیید کرد و قاضی دادگاه در طی جلسه متهم را به سنگین‌تر کردن حکم بدوی تهدید کرده است.

بهروز زارع در تاریخ ۱۱ مردادماه ۹۷ در جریان اعتراضات مردادماه در شهر تهران بازداشت شده بود و پس از تحمل حدود ۲ ماه بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات به زندان اوین منتقل شده بود. وی هم اکنون در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین در حال تحمل حبس است.

وی در تاریخ ۱۴ آبان‌ماه سال گذشته، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

آقای زارع در بهمن ماه سال ۹۷ طی نامه‌ای از زندان اوین، ضمن اعتراض نسبت به حکم صادره توسط دادگاه انقلاب گفته بود که حکم قاضی برخلاف محتویات و گزارشات مندرج در پرونده بوده و همچنین قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران اجازه دفاع به وی نداده است.

تظاهرات سراسری مرداد ۱۳۹۷ ایران مجموعه تظاهراتی است که از سه‌شنبه ۹ مرداد ۹۷ در بحبوحهٔ افزایش قیمت طلا و نیز رشد شتابان قیمت سکه و کاهش شدید ارزش ریال در برابر دلار شروع شد و از شهرک صنعتی شاهپور جدید اصفهان و کرج به نقاط دیگری گسترش یافت. تظاهرات به سرعت فراگیر شد و از اصفهان و مناطق مختلف کرج به شیراز، رشت، تهران، قزوین، زنجان، ساری و در روز سوم به مشهد، کرمانشاه، همدان و قرچک نیز گسترش پیدا کرد و در روز چهارم اهواز و ارومیه و قم و تنکابن به تظاهرات پیوستند.

در این دور از اعتراضات علاوه بر صدها بازداشت شده، دست کم یک تن کشته و تعداد پرشماری از معترضان نیز زخمی شدند. که ظامار ارائه شده با توجه به اخبار منتشره از سوی رسانه های داخال ایران که به طور قطع بر صحت آن نمیتوان مهر تائید زد. 

سرکوب آزادی بیان از جمله موراد نقض حقوق بشر در ایران است که در اسناد بین المللی و همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است.  همچنین در اصل ۲۷ قانون اساسی نیز به صراحت بر حق شهروندان بر برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح و مسالمت آمیز تاکید شده است. 

0

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: