•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بهزادعلی بخشی, فعال مدنی ساکن شازند جهت اجرای حکم حبس به زندان فراخوانده شد

0
784

روز شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, بهزاد علی بخشی از فعالان مدنی شازند در پرونده ای که با وکالت محمد نجفی به همراه ده تن دیگر از فعالان مدنی در این شهر به حبس و شلاق محکوم شده بودند با توجه به ابلاغ حکم قطعی از سوی شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر اراک به زندان فراخوانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, بهزاد علی بخشی, فعال مدنی ساکن شازند اراک واقع در استان مرکزی با توجه به ابلاغ حکم ۶ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام؛ “توهین به رهبری” که از سوی شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی و با شکایت “محسن خیرمند” معاون دادستان عمومی و انقلاب اراک صادر شده است, روز شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ ضمن دریافت ابلاغیه ای از وی خواسته شد که خود را به دایره اجرای احکام واقع در دادسرای عمومی و انقلاب اراک معرفی کند. 

بنقل از یک منبع نزدیک به بهزاد علی بخشی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “بهزاد علی بخشی” فعال مدنی ساکن شازند از توابع اراک واقع در استان مرکزی به دلیل شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز دی ماه ۱۳۹۶ و همراهی با ” محمد نجفی” وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر, از سوی  شعبه یک دادگاه کیفری دو اراک به ۶ ماه حبس تعزیزی محکوم شده بود. وی  پیشتر در دادگاه شعبه یک  دادگاه کیفری دو اراک نیز به اتهام اخلال در نظم عمومی به “یکسال حبس تعزیری”  و “۷۴ضربه شلاق” محکوم شده بود که با ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر, بهزاد علی بخشی  به یک سال حبس تعلیقی  و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شد.  همچنین در حکم صادره از سوی دادگاه تجدیدنظر بهزاد علی بخشی از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “لیدر تظاهرات اراک”، “عضویت در گروه به سرکردگی محمد نجفی” تبرئه شده بود. 

 در قسمت دوم از همین پرونده  مسعود عاجلو و بهزاد علی بخشی هر یک به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شدند. همچنین محمد نجفی و علی باقری هر یک به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین عباس صفری دیگر متهم این پرونده از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود. این حکم در حالی صادر شده بود که آقایان محمد نجفی و علی باقری بابت اتهام “کمک به دولت متخاصم” از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارجی، به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده‌ بودند. 

 با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره در دادگاه بدوی برای بهزاد علی بخشی  به پنج سال حبس تعلیقی تبدیل شد. براساس حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر, “محمد نجفی” ، “علی باقری” و “عباس صفری” به سه سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق، “بهزاد علی‌بخشی”، “محمد یعقوبی”، “یوسف شیری‌لرد”، “ندا یوسفی”، “داوود رحیمی”، “مسعود عاجلو”و “محمد ترابی” به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی به مدت پنج سال و “کیان صادقی” به ۳ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شدند. لازم به توضیح است که علی باقری علاوه بر این به اتهام “توهین به فرمانده نیروی انتظامی در فضای مجازی” نیز به تحمل شش ماه حبس محکوم شده بودند. 

سپس با اعتراض “محسن خیرمند” معاون دادستان عمومی و انقلاب اراک پرونده به شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر ارجاع شد که نهایتا بهزاد علی بخشی از بابت اتهام “توهین به رهبری” به شش ماه حبس تعزیزی محکوم شد.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ از آنجایی که دوشنبه ۱۲ فروردین ماه محمد نجفی توسط نیروهای امنیتی جهت تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری بازداشت و به زندان مرکزی اراک منتقل شده بود در حوالی عصر روز دوشنبه از دایره  اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب اراک طی تماسی از بهزاد علی بخشی خواسته شده که جهت اجرای حکم ۶ ماه حبس تعزیری حبس, خود را معرفی کند و این فعال مدنیاظهار کرده که در اولین روز کاری بدون هیچ گونه هراسی خود را معرفی خواهند کرد. 

سرکوب فعالان جامعه مدنی در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: