•                  
شنبه , ۰۹ فروردین , ۱۳۹۹
شنبه, مارس 28

بازداشت یک شهروند ساکن کامیاران جهت اجرای حکم حبس تعزیری

0
67

حقوق بشر در ایران – روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, برهان کمانگر, شهروند ساکن شهرستان کامیاران جهت تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان شهرستان کامیاران منتقل شد. وی پیش از این توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, برهان کمانگر, شهروند ساکن شهرستان کامیاران که پیش از این توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان, از بابت اتهام “عضویت در حزب حیات کردستان « پژاک »”, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان کامیاران منتقل شد. 

این شهروند اهل کامیاران, در آذر ماه سال ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست “قاضی سعیدی”, از بابت اتهام “عضویت در حزب حیات کردستان « پژاک »”, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. پس از اعلام اعتراض و ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدیدنظر استان کردستان محکومیت حبس تعزیری وی از ۵ سال به ۲ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

لازم به ذکر است, برهان کمانگر, خواهرزاده حسین کمانگر، دیگر فعال مدنی بازداشت شده که در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷,  در جریان بازداشت گسترده فعالان مدنی و محیط زیست در شهر کامیاران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود است. 

برهان کمانگر, در تاریخ ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شهرستان کامیاران به محل کسب وی در یک مغازه فروش موبایل پس از تفتیش آن مکان وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده بودند. 

پس از طی مراحل بازجویی و  تفهیم اتهام “عضویت در حزب حیات کردستان « پژاک »” و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه برهان کمانگر در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۸, از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به زندان کامیاران منتقل شده بود و در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شهر کامیاران آزاد شده بود. 

کامیاران یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان کامیاران است. این شهر در فاصله ۶۵ کیلومتری جنوب سنندج و ۵۵ کیلومتری شمال شهر کرمانشاه واقع شده است.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واهی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیقاضی سعیدیموسیقی محلینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانکمانچهاجرای حکم حبساحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب مسلح کرداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیاداره اطلاعاتاداره اطلاعات استان کردستاناداره اطلاعات سنندجاداره اطلاعات شهرستان کامیاراناستان کردستانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت شهروندان کورد در ایرانبرهان کمانگرتودیع قرار وثیقهجمهوری اسلامیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحبس تعزیری زندانیان سیاسیحزب حیات کردستاندادگاه تجدید نظر استان کردستاندادگاه تجدیدنظر استان کردستانزندان کامیارانزندانیان سیاسیسرکوب در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهرستان کامیارانشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندجشعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کردستانصدور حکم حبس تعزیریعضویت در احزاب مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: