•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

صاحب فدایی، نوکیش مسیحی پس از اتمام مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
589

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۹، صاحب « زمان » فدائی، نوکیش مسیحی پس از اتمام دوران مرخصی به زندان اوین بازگشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ماده ۱۸، روز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، صاحب « زمان » فدائی، نوکیش مسیحی و زندانی عقیدتی پس از اتمام دوران دوران مرخصی ۵ روزه، برای سپری کردن ادامه حبس تعزیری ۶ ساله خود به زندان اوین بازگشت و در حال حاضر در بند قرنطینه زندان اوین بسر می برد. این نوکیش مسیحی، طی روزهای آینده به اندرزگاه ۸ زندان اوین منتقل خواهد شد. 

صاحب « زمان » فدائی، در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام تشکیل کلیساهای خانگی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید و به ابلاغ صاحب « زمان » فدائی رسید. از تصویب بخشنامه کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، پرونده صاحب « زمان » فدائی، در جلسه دادرسی مجدد که توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مرداد ماه ۱۳۹۹، برگزار شد محکومیت وی به ۶ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

این شهروند دگراندیش مذهبی، در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵, در جریان برگزاری مراسم کلیسای خانگی به همراه یوسف ندرخانی, تینا « فاطمه » پسندیده, محمدعلی « یاسر » مسیب زاده و محمد وفادار در پی یورش ماموران اداره اطلاعات رشت بازداشت شدند. یوسف ندرخانی و همسرش فاطمه پسندیده ساعتی پس از این بازداشت آزاد شدند. صاحب « زمان » فدائی، چندی بعد پس از اتمام مراحل بازجوئی و در بازداشتگاه اداره اطلاعات، با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده صاحب « زمان » فدائی و ۳ نوکیش مسیحی دیگر پرونده این افراد در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست قاضی وقت “ماشاالله احمدزاده” مورد بررسی قرار گرفت و این نوکیشان مسیحی از بابت اتهامات تشکیل و راه اندازی کلیساهای خانگی و تبلیغ مسیحیت , هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین یوسف ندرخانی، علاوه بر حبس تعزیری به تحمل ۲ سال تبعید به شهرستان نیک شهر و محمدرضا امیدی هم به ۲ سال تبعید به شهرستان برازجان محکوم شدند. 

با ارجاع پرونده صاحب « زمان » فدائی و  ۳ نوکیش مسیحی دیگر به دادگاه تجدیدنظر پرونده این افراد در خرداد ماه ۱۳۹۷,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید این دادگاه رسید. این حکم براساس بخشنامه مصوب ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، در حالی که صاحب « زمان » فدائی، به همراه ۳ همراه پرونده ای خود در زندان اوین دوران حبس شان را سپری می کنند از ۱۰ سال به ۶ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

افزایش این فشارها بر مسیحیان و سایر اقلیتهای مذهبی در حالی است که براساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی که در دولت حسن روحانی رونمایی شده آمده است: “شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی­توان به صرف داشتن عقیده­ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.”

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان نوکیش در ایرانمسیحیان پروتستانمسیحیان پرتستانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیرتثلیثینقض حقوق مسیحیان در ایراننقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبینمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراننوکیش مسیحینوکیش مسحینوکیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحنوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی بوشهرنوکیشان مسیحی در ایارننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی در سردشتنوکیشان مسیحی رشتنوکیشان مسیحی شیرازنوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتپیروان آئین مسیحیتپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایراناقلیتهای قومی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایراناعدام اقلیتهای مذهبیبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولبازداشت دگراندیشان مذهبیتبعید نوکیشان مسیحیتبعیض بر اقلیتهای مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانتحصیل اقلیتهای مذهبیجفا بر مسیحیان ایرانجامعه مسیحیان ایرانجامعه دگراندیشان مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران۴حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشدگراندیش مذهبیدگراندیشیدگراندیشان مدهبیدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مذهبی در جمهوری اسلامیدگراندیشان مسیحی در ایراندگراندیشان سیاسی در ایرانزمان فداییزمان فدائیزنان زندانی سیاسیزندانیزندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان عقیدتیزندانیان عقیدتی ایرانزندانیان عقیدتی در ایرانسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانسرکوب مسیحیان در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان در ایرانسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب دگراندیشان ایرانسرکوب دگراندیشان دینی در ایرانسرکوب دگراندیشان در ایرانسرکوب شهروندان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحی در جمهوری اسلامیشورای حقوق بشر سازمان ملل متحدصاحب فداییصاحب فدائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.