•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

صدور حکم حبس تعزیری، سلب حضانت کودک و محرومیت از اقامت برای زوج نوکیش مسیحی

0
945

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ مهر ماه ۱۳۹۹، لیدیا، دختر بچه ۲۲ ماهه و فرزند خوانده زوج نوکیش مسیحی با رای دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر مجبور به ترک این خانواده می شود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ماده ۱۸، روز چهارشنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر حکم جدائی لیدیا، کودک ۲۲ ماهه از مریم فلاحی و سام خسروی، زوج نوکیش مسیحی را تائید کرد. طبق حکم اولیه صادره از سوی دادگاه خانواده بوشهر در تاریخ ۲۹ تیر ماه سالجاری این حکم به دلیل مسلمان زاده بودن کودک صادر شده است. همچنین در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹، دادگاه انقلاب بوشهر، این زوج مسیحی را با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، محرومیت از کار و ممنوعیت اقامت در استان بوشهر محکوم کرد. 

استناد قاضی هنگام صدور رای برای سلب حضانت لیدیا به مسلمان زاده بودن این کودک بوده و این درحالی است که ناصر مکارم شیرازی و یوسف صانعی، دو مرجع تقلید شیعیان، پیش تر در پاسخ به استفتاء در این باره این سرپرستی را از لحاظ شرعی بلامانع دانستند. 

در حالی این حکم از سوی شعبه دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر برای سلب حق سرپرستی لیدیا بر علیه این زوج نوکیش مسیحی صادر شده که ناظر بهزیستی و پزشکی قانونی نیز تأیید کرده‌اند که در طول مدت سرپرستی، مریم فلاحی که سالها در بیمارستان قلب بوشهر پرستار بوده و شوهرش، بهترین مراقبت ها را از این کودک انجام داده‌اند. این دو شهروند مسیحی حدود ۱۴ سال است که ازدواج کرده‌اند و لیدیا، تنها فرزند آنها به شمار می‌رود.

همچنین دادگاه سام خسروی و مریم فلاحی را متهم کرده، زمان پر کردن فرم سرپرستی خود را به دروغ شیعه معرفی کردند. این اتهام در حالی به این زوج مسیحی نسبت داده شد که آنها آن را بی اساس خوانده و اعلام کردند هرگز ایمان مسیحی خود را پنهان نکردند. 

براساس اعلام وکیل مدافع این زوج نوکیش مسیحی: “در تمامی قوانین داخلی رعایت مصلحت کودک بسیار مورد توجه واقع شده و در ماده ۳ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست ذکر شده کلیه اتباع ایرانی مقیم ایران می‌توانند کودکان را به سرپرستی بپذیرند و تخصیصی در ارتباط با مذهب ذکر نشده‌ است.  مطابق قانون اساسی موکلین اتباع ایرانی و مقیم ایران می‌باشند و مذهب مسیحیت در نظام جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده‌ است که طبق بند ط ماده ۶ واگذاری طفل به مذاهب پذیرفته شده در قانون اساسی مجاز است و لذا طبق این قانون مانعی جهت سرپرستی فرزند توسط موکلین وجود ندارد.”

سام خسروی، علاوه بر سلب حضانت فرزندی که به سرپرستی قبول کرده بودند توسط شعبه دادگاه انقلاب بوشهر با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه و براساس رای صادره سام خسروی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت اقامت در بوشهر محکوم شد. 

همچنین مریم فلاحی، علاوه بر اخراج از کار در بیمارستانی که در آن کار می کرد از اشتغال در بیمارستانها و ادارات دولتی منع شده است. 

مریم فلاحی و سام خسروی، نوکیشان مسیحی هستند که در ۱۰ تیر ماه سال ۱۳۹۸، به همراه ۶ نفر دیگر از اعضا خانواده شان در پی یورش ماموران اداره اطلاعات بوشهر بازداشت و طی روزهای دوشنبه ۲۴ و سه شنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸, هر یک از این افراد بازداشت شده با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شدند. 

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

برچسب هامحرومیت از کارمحرومیت از حقوق شهروندیمریم فلاحینقض حقوق دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبینوکیش مسیحینوکیش مسیحی مریم فلاحینوکیش مسیحی سام خسروینوکیش مسحینوکیشاننوکیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحنوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی بوشهرنوکیشان مسیحی در ایارننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی رشتنوکیشان مسیحی شیرازنوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولتبعید نوکیشان مسیحیجامعه مسیحی در ایرانجامعه مسیحیانجامعه مسیحیان ایرانحق حضانت کودکحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشدگراندیش مذهبیدگراندیشان مدهبیدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مذهبی در جمهوری اسلامیدگراندیشان مسیحیدگراندیشان مسیحی در ایراندگراندیشان سیاسی در ایراندادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب در ایراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه خانواده بوشهرسام خسرویسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانسرکوب مسیحیان در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان مذهبیسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان در ایرانسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیسرکوب جامعه مسیحیسرکوب جامعه مسیحی در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانسرکوب دگراندیشان در ایرانسرکوب شهروندان مسیحیشهروندان مسیحیشهروندان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحی در جمهوری اسلامیشهروندان مسیحیانشهروندان نوکیش مسیحی در ایرانصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم زندانصدور حکم سلب حضانت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.