•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

محکومیت ۲ شهروند ساکن تبریز به تحمل حبس تعزیری

0
604

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز, به مستشاری صمد حضرتی و محمدحسین دانشمند ملکی, با صدور دادنامه ای مجید ذبیحی و مهدی سعیدی سخا, دو تن از شهروندان ساکن تبریز را در مجموع به تحمل ۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مهدی سعیدی سخا و مجید ذبیحی, دو تن از شهروندان ساکن تبریز که پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به مستشاری صمد حضرتی و محمدحسین دانشمند ملکی, از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق محاکمه شده بودند در مجموع به تحمل ۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. این ۲ شهروند که از جمله زندانیان سیاسی دهه ۶۰ هستند در سال ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و پس از مدتی با اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز: “مهدی سعیدی سخا, متولد ۱۳۳۴, اهل تبریز از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و مجید ذبیحی نیز از بابت اتهام فوق به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. پس از ابلاغ حکم پرونده این شهروندان با اعلام اعتراض به دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی ارجاع شد. 

لازم به ذکر است, مهدی سعیدی سخا, در تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از تکمیل مراحل بازجوئی و تفهیمی اتهام از بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شد و همان روز با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۸, مهدی سعیدی سخا, فعال سیاسی در حال تردد در خیابان توسط نیروهای اداره اطلاعات تبریز بازداشت و پس از انتقال وی به محل سکونتش وی تفتیش منزل برخی اقلام شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و ۱ دستگاه لب تاب وی توسط ماموران ضبط شد و به همراه این فعال سیاسی با خود بردند. 

همچنین مجید ذبیحی, در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی در تبریز بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

مجید ذبیحی, از جمله فعالان سیاسی تبریز هست که در دهه ۶۰ به مدت ۵ سال حبس تعزیری تحمل کرده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام  و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی و دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: