•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

صدور احکام حبس برای ۵ شهروند ساکن سنندج در دادگاه تجدیدنظر

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان با صدور دادنامه ای ۵ تن از فعالان مدنی را به حبس تعزیری و تعلیقی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، طی روزهای اخیر، مرضیه مرادی، سیروان عبدالهی، مهدی صیفی، فردین رحیمی و علی الله ویسی، توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان هر یک به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم شدند.‌

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان؛ اتهامات این شهروندان، فعالیت تبلیغی علیه نظام و همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام، عنوان شده است.
لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، مرضیه مرادویسی، سیروان‌عبداللهی، مهدی صیفی، فردین رحیمی و علی الله ویسی، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

همچنین، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۰، در شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی برگزار شده بود.‌

این شهروندان، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی شهر سنندج و طی مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شدند.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.