•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

کژال نصری، فعال مدنی به تحمل حبس محکوم شد

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۲شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی با صدور دادنامه ای کمال نصری را به تحمل حبس محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، کژال نصری، فعال مدنی، ساکن روستای تنگسیر، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهر سنندج مرکز استان کردستان، به ریاست قاضی سعیدی، به تحمل ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شد.‌

براساس این گزارش، اتهامی که منجر به صدور چنین حکمی بر علیه کژال نصری شد (اقدام علیه امنیت ملی از طرق عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) عنوان شده است.‌

لازم به ذکر است، کژال نصری، در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در محل سکونت خود بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد.‌

آزادی کژال نصری، پس از نصب پابند الکترونیکی با تودیع وثیقه درپی تحصن اعتراضی مادر وی در مقابل ساختمان اداره اطلاعات شهر سنندج صورت گرفت.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.