•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

محکومیت ۱۷ کارگر شرکت آذرآب اراک به پرداخت جریمه نقدی

0
53

حقوق بشر در ایران – شعبه دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی با صدور دادنامه ای ۱۷ تن از کارگران شرکت آذرآب اراک را به پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، روز سه شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، هفده تن از کارگران شرکت آذرآب اراک، توسط شعبه دادگاه انقلاب استان مرکزی، به پرداخت ۳ میلیون تومان جریمه نقدی بدل از ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شدند.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه، در نشست خبری هفتگی با رسانه های داخل کشور اعلام کرد:”این متهمان به سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شدند. تحمل ۳۰ ضربه شلاق تعزیری که به ۳۰ میلیون ریال تبدیل شده است. با توجه به وضعیت اینکه سابقه نداشتند حبس به جزای نقدی ۷ میلیون تومان تبدیل شده است و قرار تعلیق مجازات صادر شده و این افراد می‌توانند به کار خود ادامه دهند. پرونده قابلیت تجدیدنظر دارد. چهار نفر هم به لحاظ اینکه دلایل مکفی در پرونده‌شان نداشتند، تبرئه شدند.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۴۰۱، از مجموع ۲۱ کارگر معترض بعنوان متهم در این پرونده برای ۴ نفر حکم تبرئه صادر شد و برای ۱۷ تن دیگر به میزان هر یک ۳۰ ضربه شلاق و تحمل حبس تعلیقی صادره شده بود. 

حکم به علت اعتراضات صنفی خردادماه ۱۴۰۱، که توسط کارگران شرکت آذرآب برگزار شده بود بر علیه آنها صادر شده بود.

ممانعت از انجام فعالیتهای کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری و صنفی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.