•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

با رای دادگاه مطبوعات مدیر پایگاه خبری بهارنیوز و روزنامه همشهری محکوم شدند

0
407

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۹ دادگاه کیفری ۱ تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی پس از تشکیل جلسه دادرسی مدیر پایگاه خبری بهارنیوز و روزنامه همشهری را مجرم شناخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, احمد مؤمنی راد، سخنگوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات استان تهران از تشکیل جلسه دادرسی براساس شکایت از پایگاه خبری بهار نیوز و روزنامه همشهری در شعبه ۹ دادگاه کیفری ۱ تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی خبر داد. 

این مقام قضائی در تشریح این خبر گفت: “امروز جلسه رسیدگی به پرونده‌های پایگاه خبری بهارنیوز و روزنامه همشهری در شعبه ۹ دادگاه کیفری ۱ تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد”.

احمدی مومنی را در مورد پرونده بهار نیوز گفت: “مدیر مسئول پایگاه خبری بهارنیوز به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به اتفاق آرا مجرم دانسته شد و دادگاه وی را مستحق تخفیف ندانست”.

در ادامه پیرامون پرونده همشهری افزود:‌ “مدیرمسئول روزنامه همشهری نیز به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، مجرم شناخته شد و با نظر هیأت منصفه دادگاه مطبوعات، این متهم هم مستحق تخفیف دانسته نشد.”

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: