•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

محکومیت رضا حمزه یی، وکیل دادگستری به حبس و مجازات تکمیلی

0
154

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱ دادگاه انقلاب قزوین با صدور دادنامه ای، رضا حمزه یی، وکیل دادگستری را به حبس و محرومیت از حرفه وکالت محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، رضا حمزه یی، وکیل پایه یک دادگستری، ساکن استان قزوین، پس از محاکمه توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهر به ۱ سال حبس و ۲ سال محرومیت از حق وکالت محکوم شد.‌

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب استان قزوین، رضا حمزه یی، از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و به تحمل ۱ سال حبس و ۲ محرومیت از حرفه وکالت محکوم شد.

لازم به ذکر است، جلسه دادرسی به پرونده رضا حمزه یی، در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط قاضی شعبه ۱ دادگاه انقلاب قزوین برگزار شده بود.‌

سرکوب آزادی بیان و اندیشه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.