•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

اعتراضات‌ سراسری؛ محکومیت محمد آباریان به تحمل حبس

0
89

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶آذر ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شهر گرگان از توابع استان گلستان با صدور دادنامه ای محمد آباریان را به تحمل حبس محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱، محمد آباریان، متولد: ۱۳۶۷، فرزند: حسین، ساکن گرگان از توابع استان گلستان، توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ این شهر به ریاست قاضی علی عابدی، به تحمل ۱۰ ماه حبس محکوم شد.

براساس حکم صادره توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ استان گلستان به ریاست قاضی علی عابدی که به محمد آباریان ابلاغ شده، اتهام منتسب شده به وی (فراری و یا پناه دادن به اشخاص تحت تعقیب قضایی) عنوان شده است.‌

همچنین در بخش دیگری از این دادنامه آمده است که محمد آباریان با توجه به پناه دادن به مینا ثابتی صفا از زنان معترض در جریان برگزاری اعتراضات سراسری علت این کار خود را وخامت وضعیت جسمانی آن زن معترض عنوان کرد.

لازم به اشاره است، محمد آباریان، در تاریخ ۳۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، از بابت اتهام (پناه دادن به مینا ثابتی صفا) توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران شهرستان گرگان از توابع استان گلستان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۵۰ میلیون تومان آزاد شد.‌

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.