•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: محکومیت مصطفی نوروزی جعفرلو به حبس و شلاق

0
1136

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی, با صدور و ابلاغ دادنامه ای مصطفی « سیاوش » نوروزی جعفرلو, دانشجوی رشته گرافیک دانشگاه شیراز و از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸ را به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این دانشجوی معترض در بخش دوم از همین پرونده نیز توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مصطفی « سیاوش » نوروزی جعفرلو , دانشجوی رشته گرافیک دانشگاه شیراز و از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز از بابت اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. نوروزی جعفرلو, در بخش دوم از همین پرونده در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور و توهین به رهبری به تحمل ۷ سال حبس محکوم شد. اجرای حکم صادره توسط دادگاه انقلاب به مدت ۵ سال تعلیق شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: در دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز, مصطفی « سیاوش » نوروزی جعفرلو , از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس و از بابت اتهام توهین به رهبری هم به تحمل ۲ سال حبس محکوم شد. این حکم در تاریخ ۱ خرداد ماه بصورت شفاهی به سیاوش نوروزی پس از مراجعه به دادگاه انقلاب شیراز ابلاغ شد. اجرای این حکم به مدت ۵ سال تعلیق شده و سیاوش نورزی طی این مدت باید خود را بصورت هفتگی به اداره اطلاعات شیراز بصورت حضور و غیاب معرفی کند”. 

این منبع مطلع همچنین در مورد بخش دوم از پرونده مصطفی « سیاوش » نوروزی جعفرلو, افزود: “در دادنامه ای که توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز شده سیاوش نوروزی با اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.”

این منبع مطلع در خاتمه پیرامون چگونگی ابلاغ این احکام یادآور شد: “این حکم در دادگاه انقلاب شیراز به صورت شفاهی بوده و هیچگونه ابلاغیه ای نه بصورت کتبی و نه بصورت ثبت شده در سامانه ثنا به سیاوش نوروزی ابلاغ نشد. حتی در زمانی که وی به دفتر شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز مراجعه کرد فقط به وی اجازه خواندن حکم داده شد حتی اجازه کپی گرفتن از دادنامه هم داده نشد.”

براساس اعلام این منبع مطلع: “در خصوص چگونگی برگزاری جلسه دادرسی در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ در برگه احضاریه ای که برای سیاوش نوروزی ارسال شده بود قید کرده بودن که به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در جلسه رسیدگی حاضر نشوید و به همین دلیل فقط با ارسال لایحه دفاعیه از طریق سیستم ثنا در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹ جلسه دادرسی برگزار شد و سیاوش دفاعیات خود را به دادگاه اعلام کرد و در تاریخ ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۹ هم این حکم به وکیل مدافع وی ابلاغ شد”. 

همچنین در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جلسه دادرسی بر پرونده مصطفی « سیاوش » نوروزی جعفرلو در بخش اول از همین پرونده با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور و توهین به رهبری توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی برگزار شده بود و این دانشجوی معترض به همراه وکیل مدافع خود دفاعیاتش را به دادگاه ارائه کرده بود. 

در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, مصطفی « سیاوش » نوروزی جعفرلو, دانشجوی رشته گرافیک دانشگاه شیراز, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شیراز به محل سکونت وی پس از تفتیتش منزل و ضبط وسائل بازداشت و در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز و شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هاقاضی محمود ساداتیقاضی محمودساداتیقاضی سید محمود ساداتیقاضی ساداتیمحمود ساداتیمحمودساداتیمصطفی نوروزیمصطفی نوروزی جعفرلونقض حقوق بشر در ایران۵ دی ماه سال ۱۳۹۸پرواز مسافربری تهران به کی یف اوکراینپرواز پی اس ۷۵۲پرواز اوکراینپرواز تهران کی یفپرواز تهران اوکراینپروازی مسافربری پی اس ۷۵۲اعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه 1398اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دی ماه ۹۸اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان ۵ دی ماه سال ۱۳۹۸ در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دی ماهتجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸جانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲دی ماهدی ماه ۱۳۹۸دی ماه سال 1398دی ماه سال ۱۳۹۸دی ماه۱۳۹۸دادگاه انقلابدادگاه انقلاب شیرازدادگاه انقلاب شیراز محمود ساداتیرشته گرافیکسیاوش نوروزیسیاوش نوروزی جعفرلوسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانسرکوب تظاهرات اعتراضی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 1 دادگاه انقلاب شیرازشعبه یک دادگاه انقلابشعبه یک دادگاه انقلاب شیرازشعبه ۱ دادگاه انقلاب شیرازشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیرازشعبه ۱دادگاه انقلاب شیرازشعبه اول دادگاه انقلاب شیرازشعبه1دادگاه انقلاب شیرازشعبه۱ دادگاه انقلاب شیرازشعبه۱۰۱دادگاه کیفری۲ شیرازشعبه۱دادگاه انقلاب شیرازصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم شلاقصدور حکم شلاق تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: