دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محکومیت یک وکیل دادگستری در شهرستان دلیجان به حبس

0
91

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۷بهمن ماه ۱۴۰۱، قاضی شعبه دادگاه انقلاب شهرستان دلیجان با صدور دادنامه ای یک وکیل دادگستری را به تحمل حبس تعلیقی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، یک وکیل دادگستری، ساکن شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی، پس از محاکمه در شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۶ ماه حبس با طول مدت تعلیق ۲ ساله محکوم شده است.

براساس دادنامه ای که دادگاه انقلاب شهرستان دلیجان صادره کرده اتهام منتسب شده به این وکیل دادگستری (توهین به رهبری) عنوان شده است.

به نقل از یو منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”مبنی تشکیل این پرونده بر علیه این وکیل دادگستری لایک کردن برخی پستهای منتشر شده در اینستاگرام عنوان از سوی این وکیل دادگستری عنوان شده که بنا به نظر قاضی و بازپرس پرونده مصداق (توهین به رهبری) است.‌”

این منبع مطلع به هویت این وکیل دادگستری اشاره نکرد. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و منع انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه به مثابه نقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافیلترینگ اینستاگرامفضای مجازیفعال فضای مجازیفعال اینستاگرامفعالان فضای مجازیفعالان فضای مجازی در ایرانمحاکمهمحاکمه وکلای دادگستریمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایرانمحاکمهدمطالبات وکلای دادگستریمطالبات صنفی وکلای دادگسترینقض حقوق شهروندی در ایراننامه وکلای دادگستریوکلای دادگستریوکلای دادگستری در استان مرکزیکانون وکلای استان مرکزیاتهام توهین به رهبریاخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت فعالان فضای مجازیبازداشت و سرکوب آزادی بیانتوهین به رهبریحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایراندلیجان مرکزیدادگاه انقلاب دلیجاندادگاه انقلاب،دادگته انقلاب دلیجاندادرسی فرمایشیسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم و بیان در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی پوشش در ایرانسرکوب آزادی اندیشهسرکوب آزادی اعتراضاتسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهشهرستان دلیجانشعبه ۲۸ نقض حقوق شهروندی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.