سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

محکومیت قباد یاری به حبس و مجازات تکمیلی

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۴بهمن ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۰۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهار از توابع استان همدان، قباد یاری را به حبس و مجازات تکمیلی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۹ دی ماه ۱۴۰۱، قباد یاری، فرزند: محمدعلی، ساکن شهرستان بهار از توابع استان همدان، پس از محاکمه در شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست مرتضی غلامی جلال، به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس و مجازات تکمیلی محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه دادگاه انقلاب شهرستان بهار، قباد یاری از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند و تجزیه طلب) به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس با طول مدت تعلیق ۱ ساله، همچنین وی باید بعنوان مجازات تکمیلی کتاب (ولایت فقیه) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را مطالعه و سپس از آن کتاب خلاصه نویسی نموده و به واحد عقیدتی سیاسی سپاه ناحیه شهرستان بهار با ارائه کنفرانس در آن واحد، گواهی آن را اخذ نموده و به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهار تحویل دهد.

لازم به اشاره است، قباد یاری، در آبان ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه شهرستان شهرستان بهار، بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس با تودیع وثیقه آزاد شد.

پس از آزادی قباد یاری، تلفن همراه وی پس از ۸۲ روز به شرط تحویل ۲۳ جلد از کتابهای ترجمه محمد قاضی به اطلاعات سپاه رفع توقیف و به وی مسترد شد. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده