چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

محکومیت متهمان سرنگونی پرواز اوکراینی به حبس تعزیری

0
160

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۲۸ فروردین ماه  ۱۴۰۲، شعبه ۲ دادگاه نظامی تهران به صدور دادنامه ای ۱۰ تن از متهمان پرونده سرنگونی هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط هوایی اوکراین را به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، روز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۲، ده تن از اعضای سپاه پاسداران که در پرونده ای مرتبط با شلیک مستقیم به پرواز پی اس ۵۷۲ خط هوایی اوکراینی که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی آن هواپیما شد پس از تشکیل ۲۰ جلسه دادرسی توسط شعبه ۲ دادگاه نظامی تهران، در مجموع به تحمل ۲۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و تحمل مجازاتهای تکمیلی محکوم شدند. در حالی این حکم بر علیه متهمان پرونده مذکو صادر شده که برخی از خانواده های جان باختگان این پرواز به روند رسیدگی پرونده در این دادگاه معترض هستند. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲ دادگاه نظامی تهران که در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۲ به متهمان این پرونده و ۱۱۷ نفر از شاکیان که از خانواده های جان باختگان این پرواز هستند و ۲۰ وکیل دادگستری ابلاغ شده متهم ردیف اول این پرونده(فرمانده سامانه دفاعی تور ام ۱) به اتهام (مباشرت در قتل شبه‌ عمد سرنشینان هواپیمای اوکراینی) به تحمل ۳سال حبس تعزیری محکوم شد و این متهم همچنین به دلیل لغو دستور ابلاغی و با توجه به گستردگی آثار و تبعات این اقدام به حداکثر مجازات (۱۰ سال حبس تعزیری) نیز محکوم شده و بعنوان مجازات تکمیلی هم علاوه بر حبس تعزیری به پرداخت دیه در حق خانواده جان باختگان که مطالبه دیه داشته‌اند نیز محکوم شد. 

همچنین، متهمان ردیف دوم و سوم(پرسنل سامانه دفاعی تور ام یک) هر  به تحمل ۱سال حبس تعزیری، متهم ردیف‌ چهارم(مسئول میز سامانه های دفاعی تور ام یک) به تحمل ۳ سال حبس تعزیری، متهم ردیف پنجم(مسئول پست فرماندهی سامانه دفاعی تور ام یک) به تحمل ۳ سال حبس تعزیری، متهم ردیف ششم پرونده(فرمانده وقت پایگاه پنجم پدافند هوایی تهران) نیز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری، متهم ردیف هفتم پرونده(افسر شیفت مرکز کنترل عملیات منطقه ای تهران) نیز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری، متهم ردیف هشتم(فرمانده وقت مرکز کنترل عملیات منطقه ای تهران) هم به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری، متهم ردیف نهم(فرمانده وقت منطقه پدافند هوایی تهران) نیز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در آخر هم متهم ردیف دهم این پرونده که (فرمانده وقت پدافند هوایی نیروی هوا و فضای سپاه) بوده به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

از سوی دیگر، متهمان ردیف ۱ الی ۱۰ این پرونده علاوه بر تحمل احکام حبس تعزیری خود به مجازات تتمیمی و تکمیلی هم محکوم شدند. 

در حالی این افراد بعنوان متهمان ردیف اول تا دهم این پرونده در مجموع به تحمل ۲۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری از بابت (کشته شدن ۱۷۶ مسافر پرواز پی اس ۷۵۲) محکوم شدند که ابهامات بسیاری در خصوص روند رسیدگی به این پرونده بر جای مانده و خانواده اکثر این جان باختگان، روند دادرسی به این پرونده را غیر منصفانه عنوان کرده و علت آن عدم محاکمه مسببان اصلی این پرونده از جمله فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران، فرمانده کل سپاه پاسداران می دانند که در این پرونده هیچگونه مجازاتی برای آنها در نظر گرفته نشد. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: