چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

فرهاد باغبانی، فعال سیاسی به حبس تعزیری محکوم شد

0
110

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، فرهاد باغبانی، فعال سیاسی و روزنامه نگار توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز به تحمل حبس تعزیری محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، فرهاد باغبانی، روزنامه نگار، فعال سیاسی و سردبیر هفته نامه پگاه امید، ساکن اهواز مرکز استان خوزستان، توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز، به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و یا اعلام تسلیم به رای فقط بخشی از مجموع این حکم لازم به اجرا خواهد شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳دادگاه انقلاب اهواز که به فرهاد باغبانی ابلاغ شده وی از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق حمل پرچم شیر و خورشید) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و به اتهام (عضویت در احزاب مخالف نظام ـ حزب پان ایرانیست) هم به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. 

فرهاد باغبانی، پیش از این هم در تاریخ ۱تیر ماه ۱۳۹۰، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام (عضویت در حزب پان‌ایرانیست) و (تبلیغ علیه نظام) به زندان مرکزی اهواز منتقل و در تاریخ ۳ تیر ماه همان سال با تودیع وثیقه آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی، این فعال سیاسی، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز محاکمه و به تحمل ۱ حبس تعزیری محکوم شده بود. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: