•                  
دوشنبه , ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, دسامبر 1

محمد شباهتی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

0
56

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه انقلاب تهران، در حکمی غیابی، محمد شباهتی، فعال دانشجویی دانشگاه تهران را به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، محمد شباهتی، فعال دانشجویی و از اعضای پیشین شورای صنفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، بصورت غیابی، از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی » به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس اعلام شوراهای صنفی دانشجویان کشور: “کلیه روند رسیدگی از جمله تفهیم اتهام، صدور کیفر خواست، برگزاری جلسه دادرسی و صدور حکم، بدون اطلاع این دانشجو و به صورت کاملا غیابی انجام گرفته‌ و هم‌اکنون در مرحله اجرای حکم است.”

در پی ضبط شدن یکی از کارت های بانکی این فعال صنفی توسط دستگاه عابر بانک و پیگیری علت این اتفاق از طریق بانک، مشخص می شود در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۹، نامه ای از شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین به ریاست محمدمهدی براعه، به بانک مذکور ارسال شده تا تمامی حساب های وی مسدود شود.

با اطلاع یافتن محمد شباهتی از این موضوع  و پیگیری های وکیل مدافع وی پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین، به طوری شفاهی به وی اعلام می شود که موکل وی محمد شباهتی، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن علیه امنیت کشور محکوم شده است.

این حکم در حالی هم اکنون در دایره ی اجرای احکام است که تمامی مراحل این پرونده از جمله مرحله تحقیقات، تفهیم اتهام، صدور کیفر خواست و برگزاری دادگاه بدون اطلاع و حضور این فعال صنفی دانشجویان طی شده و هیچگونه احضاریه یا ابلاغیه ای برای محمد شباهتی تاکنون ارسال نشده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

 

برچسب هافعال دانشجوییمحمد شباهتیمحمد شباهتی فعال دانشجوییمحمدشباهتیمحمدشباهتی فعال دانشجویینقض حقوق بشر در ایرانانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابلاجرای حکم حبس تعزیریتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازجوئیتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانجامعه دانشجویانجامعه دانشجویان ایرانحکم غیابیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدانشگاه نوشیروانیدانشگاه نوشیروانی بابلدانشجودانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابلدانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان در ایراندادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانشورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابلصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم غیابیصدور حبس تعزیریصدورحکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: