•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

بحران ویروس کرونا: فروش داروهای کرونا در بازار سیاه استان البرز

0
520

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, بیماران مبتلا به ویروس کرونا در استان البرز برای تهیه داروهای مورد نیاز خود به ناچار باید به بازار سیاه و مکانهایی خارج از شبکه توزیع تعیین شده دارو در این استان مراجعه کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, امروز دوشنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, بیماران مبتلا به ویروس کرونا, در استان البرز از دسترسی به داروهای خود با قیمت مناسب محروم هستند. این شهروندان باید برای تهیه اقلام داروئی مورد نیاز خود به بازار سیاه با قیمتهای بسیار بالا و خارج از نرخ مصوب تعیین شده مراجعه کنند. تا امروز دوشنبه۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۶۵۶۶ نفر در ایران به این بیماری مبتلا شدند و همچنین ۲۱۳۴ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. اما نکته اصلی تردیدهایی است که به آمارهای ارائه شده از سوی وزارت بهداشت مبنی بر تعداد مبتلا شدگان, جان باختگان و بهبود یافتگان این بیماری ارائه می شود. 

براساس اعلام حسن اینانلو, معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز: “داروهای کرونا خارج از شبکه توزیع در استان و در میان دلالان با قیمتهای بسیار بالا بفروش می رشد و این مسئله باید به مردم اطلاع رسانی شود”. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز در ادامه همچنین گفت: “داروهای کرونا با قیمت‌های گزاف در استان البرز به فروش می‌رسد”.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا امروز دوشنبه۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۶۵۶۶ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین ۲۱۳۴ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند که این آمار در قیاس با سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند جای سوال دارد.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل از ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸ مبنی بر ابتلا و یا مرگ و میر افراد در اثر ابتلا به این بیماری وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.