•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از وضعیت فائزه عبدی پور، دانشجوی محبوس در زندان گرگان

0
170

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۳آذر ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام فائزه عبدی پور، محبوس در زندان گرگان برگزار و قرار بازداشت وی تمدید شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، فائزه عبدی پور، ساکن شهر گرگان از توابع استان گلستان و محبوس در زندان مرکزی گرگان، توسط دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان تفهیم اتهام شد اما در پی درخواست مجدد نماینده دادستان قرار بازداشت وی به مدت ۱ ماه دیگر تمدید شد.

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به حقوق بشر در ایران گفت:”خانم عبدی پور، در مرحله بازپرسی ابتدا با (تبلیغ علیه نظام) مورد تفهیم اتهام قرار گرفت اما در پی مخالفت نماینده دادستان با بازپرس دادسرا اتهامات(نشر اکاذیب در فضای مجازی) و (تحریک شهروندان به خشونت) که مربوط به انتشار مطالبی در خصوص اعتراضات سراسری در حساب شخصی توئیتر فائزه عبدی پور منتشر شده بود نیز به وی تفهیم شد.”

این منبع مطلع همچنین افزود:”فائزه عبدی پور، در حال حاضر در زندان مرکزی گرگان بدون رعایت اصل تفکیک جرائم بطور بلاتکلیف بسر می برد و قرار بازداشت وی به مدت ۱ ماه دیگر تمدید شده و این مساله با نگرانی خانواده و نزدیکان وی مواجه شده اما در خواست تمدید قرار بازداشت به دستور دادستان بعنوان ضابط قضایی برای تحقیقات بیشتر صورت گرفته است.”

فائزه عبدی پور، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر گرگان منتقل شده بود.

لازم به ذکر است، فائزه عبدی پور، دانش‌آموخته مقطع کارشناسی در رشته علوم سیاسی در دانشگاه علامه طباطبایی تهران و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل دانشگاه مازندران، است.

وی، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸، با دریافت پیامکی از طرف واحد ابلاغ قوه قضاییه جهت بازپرسی به شعبه ۳ دادسرای زندان اوین احضار و مورد تفهیم اتهام قرار گرفته‌بود.

فائزه عبدی پور، در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۶، به همراه ،کسری نوری، محمد شریفی‌ مقدم، محمدرضا درویشی و ظفر علی مقیمی، هنگام عیادت یکی از مدیران وب‌سایت مجذوبان نور در بیمارستان توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

با توجه به انتقال فائزه عبدی پور به زندان اوین و اتمام مراحل بازجوئی از وی و ۴ تن دیگر از فعالان حقوق دروایش گنابادی این افراد بطور همزمان از بند زنان زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.