•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

بازداشت و بیخبری از ادریس گله داری, شهروند ساکن سنندج

0
223

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی در شهرستان سنندج پس از بازداشت ادریس گله داری, شهروند ساکن این شهرستان وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق  بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ادریس گله داری, شهروند ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع: ” علیرغم گذشت ۶ روز از بازداشت ادریس گله داری, از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست”.

این منبع مطلع همچنین گفت: ادریس گله داری,  در حالیکه جهت انجام امور بیمه ای خودرو شخصی خود به یکی از شرکت‌های مربوطه مراجعه کرده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد”. 

این منبع مطلع افزود: “ماموران امنیتی پس از بازداشت ادریس وی را به منزل شخصی اش بردند و برخی از اقلام شخصی از جمله کامپیوتر وی را ضبط و با خود بردند”. 

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به ادریس گله داری اطلاعی در دست نیست. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: