•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

احضار و بازجوئی از ۳ شهروند توسط ماموران اداره اطلاعات مریوان

0
324

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران اداره اطلاعات شهرستان مریوان پس از احضار خسرو فرهمند، محمد پروازه و محمد افرا, شهروندان ساکن روستای نی از توابع این شهرستان آنها را تحت بازجوئی قرار دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, خسرو فرهمند، محمد پروازه فرزند رشید و محمد افرا فرزند احمد, اهل روستای نی از توابع شهرستان مریوان پس از احضار برای چند ساعت از سوی بازجوی اداره اطلاعات این شهرستان تحت بازجوئی قرار گرفتند. 

براساس این گزارش, محور بازجوئی های صورت گرفته از این شهروندان پیرامون اتهام “همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” بود و جملگی این افراد پس چند ساعت بازجوئی با اخذ تعهد کتبی آزاد شدند. 

 عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد احضار افراد به ارگانهای امنیتی و بازجوئی و تهدید آنها فراقانونی و خودسرانه و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامریواناحضاراحضار و بازجوییکردستاناستان کردستاناداره اطلاعاتاحضار و بازجوئینقض حقوق بشر در ایراناحضاریهاحضار تلفنیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهرستان مریواناحضار و بازداشتاحزاب کورد در ایراناحزاب کوردارتباط با احزاب کورداحزاب مسلح کورداحزاب کوردیسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کوردی در ایرانهمکاری با احزاب کوردکوردستانهمکاری با احزاب کوردیارتباط با احزاب کوردیشهروندان کورد ایراناحضاروبازجوئیحقوق شهروندی در کردستانکوردسرکوب احزاب سیاسی در ایراناحزاب کورد سیاسیروستای نیمحمد پروازهکردستان احزاب کوردیمحمدپروازهاحزاب کورد مخالف نظامکردستان ایراننقض حقوق بشر در ایران 4احزاب کورد مخالفاحزاب سیاسی کوردسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظاماحزای کورد مخالف نظامبازجوئی در اداره اطلاعاتاحضاروبازجوییاداره اطلاعات استان کردستاناحزای سیاسی کورداداره اطلاعات مریواننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیروستای نی شهرستان مریوانهمکاری با احزاب کورد مخالف نظاماحزاب کوردستانهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد اهل سنتنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیعضویت در احزاب کوردسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کورد مخالف نظامورد احزاب کورداحضار و بازجویی از شهروندانخسرو فرهمندخسروفرهمندمحمد افرامحمدافرامحمد افراء

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: