•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

احضار و بازجوئی از ۳ شهروند توسط ماموران اداره اطلاعات مریوان

0
390

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران اداره اطلاعات شهرستان مریوان پس از احضار خسرو فرهمند، محمد پروازه و محمد افرا, شهروندان ساکن روستای نی از توابع این شهرستان آنها را تحت بازجوئی قرار دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز چهارشنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, خسرو فرهمند، محمد پروازه فرزند رشید و محمد افرا فرزند احمد, اهل روستای نی از توابع شهرستان مریوان پس از احضار برای چند ساعت از سوی بازجوی اداره اطلاعات این شهرستان تحت بازجوئی قرار گرفتند. 

براساس این گزارش, محور بازجوئی های صورت گرفته از این شهروندان پیرامون اتهام “همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” بود و جملگی این افراد پس چند ساعت بازجوئی با اخذ تعهد کتبی آزاد شدند. 

 عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد احضار افراد به ارگانهای امنیتی و بازجوئی و تهدید آنها فراقانونی و خودسرانه و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااحضار و بازجوییشهروندان کورد در ایراناحزاب کوردیشهروندان کورد ایرانکردستان احزاب کوردیسرکوب احزاب کوردنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیمحمد افراکردستانشهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد در ایراناحضاروبازجوئیمحمدپروازهسرکوب احزاب کورد مخالف نظامروستای نی شهرستان مریوانعضویت در احزاب کوردمحمدافرااستان کردستانشهرستان مریواناحزاب کوردی در ایرانحقوق شهروندی در کردستاناحزاب کورد مخالف نظاماحزای کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظاممحمد افراءاداره اطلاعاتاحضار و بازداشتهمکاری با احزاب کوردکوردکردستان ایرانبازجوئی در اداره اطلاعاتاحزاب کوردستاناحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحضار و بازجوئیاحزاب کورد در ایرانکوردستانسرکوب احزاب سیاسی در ایراناحضاروبازجوییهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیورد احزاب کوردنقض حقوق بشر در ایراناحزاب کوردهمکاری با احزاب کوردیاحزاب کورد سیاسینقض حقوق بشر در ایران 4اداره اطلاعات استان کردستانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیاحضار و بازجویی از شهروندانمریواناحضاریهارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیروستای نیاحزاب کورد مخالفاحزای سیاسی کوردشهروندان کورد اهل سنتخسرو فرهمنداحضاراحضار تلفنیاحزاب مسلح کوردمحمد پروازهاحزاب سیاسی کورداداره اطلاعات مریواننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانخسروفرهمند

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.