•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

ترانه علیدوستی؛ احضار به دادسرا و تفهیم اتهام تبلیغ علیه نظام

0
668

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, ترانه علیدوستی, بازیگر سینما پس از حضور در جلسه بازپرسی که در دادسرای فرهنگ و رسانه بر علیه وی از بابت فعالیتهای وی در اینستاگرام و فضای رسانه ای و تفهیم اتهام با صدور قرار کفالت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, ترانه علیدوستی, بازیگر سینما پس از حضور در جلسه بازپرسی در دادسرای فرهنگ و رسانه از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و پس از صدور قرار با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام دوران دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش؛ این بازیگر سینما روز گذشته پس از حضور در شعبه ۹ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه از بابت فعالیت در اینستاگرام شخصی خود و انتشار ۱ پست با محتوای اعتراضی از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفت که در ادامه پس از اتمام جلسه بازپرسی با تودیع قرار کفالت آزاد شد. 

لازم به ذکر است که ورود به حریم خصوصی شهروندان و مداخله در امور فردی آنان از جمله انتقاداتی است که به نظام قضایی و انتظامی ایران وارد است.

سرکوب فعالان  فضای مجازی و رسانه ای و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: