•                  
دوشنبه , ۰۴ بهمن , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 24

عماد بیانات, شهروند ساکن اهواز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
593

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, عماد بیانات, شهروند ساکن اهواز و محبوس در زندان شیبان این شهرستان پس از اتمام مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, عماد بیانات, متولد ۱۳۷۳, ساکن کوی علوی, محبوس در زندان شیبان اهواز, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

این شهروند در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۷, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات اهواز به منزل پدری وی در کوی علوی این شهرستان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی تحت بازجوئی های فشرده ای قرار گرفت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به زندان شیبان در این شهرستان منتقل شده بود. 

ماموران امنیتی در زمانی که برای بازداشت عماد بیانات به منزل پدری این شهروند مراجعه کرده بودند محدوده اطراف آن محل را محاصره کردند و پس از یورش به داخل خانه آن مکان را مورد تفتیش قرار داده گوشی تلفن همراه و همه اعضای خانواده عماد بیانات را ضبط کرده و پس از بازداشت وی عماد بیانات را به همراه خود بردند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانآزادی موقتآزادی عماد بیاناتاهل سنت در اهوازاهوازاهواز خوزستاناداره اطلاعاتاداره اطلاعات اهوازاستان خوزستاناعتراض شهروندان عرباعتراضات زندانیان زندان شیبان اهوازبند 5 زندان شیبان اهوازبند ۵ زندان شیبان اهوازبند ۷ زندان شیبان اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت شهروندان عرببازداشت عماد بیاناتتودیع قرار وثیقهحقوق شهروندی در ایرانزندان شیبانزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانزندانی سیاسی عربزندانیان زندان شیبان اهواززندانیان سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهورندان عرب در ایرانسرکوب شهرونان عرب زبانسرکوب شهروندان ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب یسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروند عربشهروندان خوزستانیشهروندان عربشهروندان عرب اهل تسننشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عربیشورش در زندان شیبان اهوازعماد بیاناتعرب اهوازیعربهای خوزستانعربی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: