•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

انتقال امیرحسین محمدی فر و ساناز اله یاری به بند ۲۰۹ زندان اوین

0
821

امیرحسین محمدی فر و ساناز اله یاری که در تاریخ ۲۰ دی‌ ماه بازداشت و کماکان در وضعیت نامعلومی بسر می برند، طی تماسی کوتاهی با خانواده خود اعلام کرده اند که در حال حاضر در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به “بند ۲۰۹” در زندان اوین در بازداشت هستند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۷، امیرحسین محمدی‌فر طی تماسی تلفنی با خانواده خود از انتقال خود و ساناز اله‌یاری به بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, امیرحسین محمدی فر و ساناز اله یاری که در تاریخ ۲۰ دی ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی در منزل  پدری خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند, به بند ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات میباشد منتقل گردیدند. امیرحسین محمدی‌فر و ساناز اله‌یاری در یک نشریه دانشجویی به نام گام با هم همکاری می‌کردند اما مشخص نیست تا چه حد این بازداشت‌ها مرتبط با این نشریه و همکاری این افراد است.

امیرحسین محمدی فر، سردبیر و ساناز اله‌یاری، عضو هیئت تحریریه نشریه گام هستند و طی ماه‌های اخیر در حمایت از کارگران و به ویژه تجمعات اعتراضی کارگران شرکت ملی فولاد اهواز و مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در این نشریه مطالبی نوشته بودند.

لازم به یادآوری است که پیشتر نیز در تاریخ ۱۳ آذرماه، عسل محمدی یکی دیگر از اعضای تحریریه این نشریه توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی در تهران بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود. وی نهایتا در روز ۱۵ دی‌ماه با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

امیر حسین محمد فر در آذر ماه سال گذشته نیز در تجمع اعتراضی که نسبت به وضعیت رضا شهابی فعال کارگری برگزار شده بود، به همراه ربابه رضایی همسر شهابی، یاشار دارلشفا و تنی چند از فعالان کارگری و مدنی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.