•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

زندان عادل آباد: اجرای حکم اعدام ۱ زندانی متهم به قتل

0
962

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, ثارالله میرشکاری, زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, ثارالله میرشکاری, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان عادل آباد شیراز که پیشتر از بابت همین اتهام به اعدام محکوم شده بود و طی روزهای گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود اعدام شد. 

براساس این گزارش؛ ثارالله میرشکاری, اهل روستایی از توابع شهرستان کازرون, در سال ۱۳۹۰ از بابت اتهام قتل در منطقه شکار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل دادرسی از سوی دادگاه به اعدام محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع به دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گرفته بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هاقوانین اجرای حکم اعدامقتلقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد در ایرانقتل عمد زندانیانلغو مجازات اعداممتهم به قتلمتهم به قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام اعداماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان عادل آباداجرای حکم اعدام زندانی متهماعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام ثارالله میرشکاریاعدام در ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدامیاعدامیاناعدامیان ایراناعدامیان در ایرانثارلله میرشکاریثارالله میرشکاریجرم قتل در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدامحکم اعدام زندانیان در ایرانحذف مجازات اعدامزندان عادل آباد شیراززندانیان متهم به قتل در ایرانشهرستان کازرونطرح لغو مجازات اعدامعادل آباد شیراز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: